Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Лицето изразява само четири емоции

5 февруари 2014 г. в 19:39
Последно: 6 февруари 2014 г. в 06:20

Нашето лице може да изрази каквото си иска, но всичко започва с четири базови движения.

Хората са създания емоционални и по нашето изражение на лицето всеки може да се досети какво имаме наум. Повечето приемат мисълта, изказана от Пол Екман, за съществуването на шест основни емоции, които се разпознават във всички култури и се предават с особено изражение на лицето – щастие, тъга, страх, гняв, учудване и отвращение.

Учените от университета на Глазгоу (Великобритания) смятат, че тези емоции са само четири. Изводът им се основава на изучаването на групите лицеви мускули („единици на действие“, както ги наричат специалистите), които са въвлечени в движението на един или друг мускул.

Твърди се, че това е първото изследване на „временната динамика“ на изражението на лицето. То е станало възможно благодарение на уникалния софтуер Generative Face Grammar, разработен от университета.

Станало ясно, че изражението на щастие и печал се отличават ясно, докато страхът и учудването притежават един и същи признак – широко отворени очи – в началото на динамиката. Гневът и отвращението в същия този период се обединяват от сбърчения нос.

С други думи, в началото на сигнализацията се изразява едно и също значение (например опасност) и едва след това лицето предава една от „класическите“ емоции.

Водещият автор на изследването Рейчъл Джек смята, че получените резултати съответстват на нашите знания за еволюцията на изразяването на емоции под биологичния и социалния натиск. Отначало е било достатъчно човекът (или неговият предтеча) колкото се може по-бързо да демонстрира на околните, че е възникнала опасност, да сбърчи нос, за да избегне неволно вдъхване на отровно вещество, и да отвори очи по-широко, за да види къде да бяга. Впоследствие по социални причини са се изработили по-сложни видове на изразяването на емоции.

Няколко думи за Generative Face Grammar. Въз основа на видеоснимки е създаден триизмерен модел на човешкото лице, обучен да привежда в движение всичките си 42 мускула на лицето поотделно. След това компютърът генерира зададени или случайни изражения на лица.

По такъв начин е установено, че участниците в експеримента бъркат началните стадии на изражението на страх и учудване, както и на гняв и отвращение.

Резултатите от изследването са публикувани в сп. Current Biology.

University of Glasgow

Категории на статията:
Аз, човекът