Мистериозни червени дъги на Сатурновата луна Тетида
На ледената сатурнова луна Тетида се виждат необясними, червени, подобни на графити дъги. Забелязани са от апаратът на НАСА Касини. Червените дъги са тесни, извити линии на повърхността на луната и са едни от най-странните обекти, които могат да бъдат видени по сатурновите луни.
Някои от линиите са виждани и по-рано от Касини, но с по-лошо качество. Мисията на апарата започва през 2004 година, но чак през април 2015 година той успява да заснеме големи части от северното полукълбо на Тетида. През последните няколко години сатурновата система е преминала в летен период на северното полукълбо и това помага за осветяването на тези райони. Резултатът от това е, че дъгите на Тетида вече се виждат ясно.
„Когато разглеждахме изображенията, забелязахме червените дъги“, казва Пол Шенк (Paul Schenk) от планетарния институт в Хюстън. „Изненадващото е колко дълги са.“
Произходът на червените дъги е мистерия. Теориите варират от замърсен лед до изпускане на газ от вътрешността на луната. Възможно е също това да са цепнатини, но за да разберем това ни трябва апарат с по-висока резолюция на снимане.
Червени отенъци има само на още една сатурнова луна – Дионе. Иначе червеният цвят е рядкост за този регион. Но пък на юпитеровата луна Европа, червеният цвят е нещо обичайно – геологично погледнато нейната повърхност е много по-млада.
„Червените дъги трябва да са млади от геологична гледна точка, защото те пресичат по-стари местности, като например кратери, но нямаме представа за възрастта им в години“, казва Пол Хелфенстайн (Paul Helfenstein), учен, занимаващ се с изображенията от Касини. „Ако червеният отенък е просто много тънко покритие върху леда, то излагането му на космическите явления, които връхлитат Тетида, би го изтрило за много кратко време.“
„След 11 години в орбита, Касини продължава да изумява с интересни открития“, казва Линда Спилкър (Linda Spilker), учен на НАСА, занимаващ се с мисията на Касини. „Планираме още по-обстойно наблюдение през Ноември, за да разберем източника и състава на тези мистериозни дъги.“