Митология на знака Стрелец

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Съзвездието Стрелец има такива съседи като Орел, Щит, Скорпион, Змиеносец, Козирог, Южна корона. По-голяма част от него се намира в Млечния път, а разсеяните звездни купове в съзвездието могат да се наблюдават с обикновен бинокъл. В посока на съзвездието Стрелец е ядрото (централната част) на нашата Галактика. Въпреки че диаметърът на ядрото е около 4000 св. г. и в него са струпани огромен брой звезди, то не се вижда и не може да бъде наблюдавано във видимия диапазон на електромагнитния спектър. Най-ярката звезда в Стрелец е Каус Аустралис.

Знакът Стрелец се асоциира най-вече с митове за кентаври, удивителна тълпа същества, вечно жестикулиращи и дори танцуващи от радост от живота, опиянение, че са могли да спрат смъртта;те обитавали противоположния бряг на реката Стикс, тоест на брега на мъртвите. Голяма част от тези необикновени същества били необуздани и кръвожадни зверове, които нямали равни по диващина. Но имало и други кентаври, най-известните представители от които бил Хирон.

В гръцко-римската митология историята на кентаврите започва с Иксион. Вече станал отцеубиец (убил бащата на жена си, за да не му даде обещаните дарове), той се опитал да съблазни Хера, съпругата на Зевс. Но Зевс разгадал замисъла му и му пратил видение в образа на своята жена. Иксион, без нищо да подозира, се съединил с облака. Така се родили кентаврите – странни плодове на тази връзка. Уви, те наследили и пороците на своя баща – родили се чудовища и се отдавали на разврат, оргии и организирали борби. Те бродили из горите, хранели се със сурово месо и пиели упойващо вино.

Хирон обаче изобщо не приличал на другите кентаври. Той бил чувствителен и добродушен филантроп и толкова чужд на всяко злодеяние, че в някои митологични източници се изказва предположението за два „клона” кентаври – едните родени от Иксион и облака, олицетворяващи сляпата сила и животинските инстинкти. В други легенди се твърди, че Хирон е син на Сатурн и морската нимфа Филира, дъщерята на Тетус.

И така, най-често свързват знака Стрелец с мъдрия кентавър Хирон, който нямал пропуск при попадане в целта. Той възпитавал много знаменити герои на Елада, много от които участвали в експедицията за Златното руно на кораба Арго. Това са великият Херкулес, могъщият Тезей, неразделните Кастор и Полукс заедно с Идас и Линкей и, разбира се, Язон, когото Хирон възпитавал от детските му години и го научил да владее меча и копито, да изстрелва точно стрелите от лъка, да понася лишения и да бъде храбър воин.

На Хирон се приписва откриването на спасителните свойства на някои треви. Метличината, използвана в медицината, е наричана „билката на кентавъра”, тоест на Стрелеца. Хирон бил забележителен педагог и учил хората на хирургия, музика, танци и военно изкуство. По-късно станал и астроном и астролог. Бил ранен погрешка от отровна стрела от приятеля си Херкулес. Херкулес. Страдайки от неизлечима рана, безсмъртният Хирон желаел смъртта и се отказал от безсмъртието си в замяна на освобождението на Прометей.

Хирон бил почитан и като покровител на моряците. Според легендата, за да може да се ориентират по-добре по време на плаване, точно той разделил годишния път на Хелиос – Слънцето, на 12 части – съзвездия, тоест измислил Зодиака. Хирон винаги е бил приятел и помощник на хората.

Той научил бог Асклепий в лечебното изкуство (при римляните – Ескулап) и научил хората да използват целебните свойства на тревите, цветовете и дърветата. Хирон научил Асклепий да лекува недъзите на хората с малки дози змийска отрова. (Една от версиите твърди, че съзвездието Змиеносец е наречено така в чест на Асклепий, син на бог Аполон). После Асклепий надминал учителя си в таланта на изцеляването. Той станал най-знаменитият лекар сред боговете и героите.

След смъртта на мъдрия кентавър Хирон боговете го превърнали в съзвездието Стрелец и го поставили да сияе на небето сред другите съзвездия за награда, че е възпитавал и учил най-прославените герои на Гърция, някои от които били синове на Зевс. Съзвездието Змиеносец е разположено между Скорпион и Стрелец. През него Слънцето се движи седмица и половина, когато преминава от Скорпион в Стрелец.

Изобразяването на Стрелеца като кентавър означава сливане на тялото и душата. Той има човешки глава, ръце и торс, а останалото му туловище е като на кон. Такова нетипично телосложение води до голяма двойственост – човешката природа трябва безкрай да се бори, да бъде „натегната” като стрела, за да постигне своята цел и да надмине собствените си възможности.

Друга митологична фигура, свързана със Стрелец, е царят на боговете Юпитер (Зевс). И именно планетата, която носи това име, управлява знака Стрелец.

Атрибутът на Стрелеца е стрелата, която играе първостепенна роля в този знак. За нея се говори в свещени древноиндийски текстове, такива като „Упанишади”. Накрая стрелата на кентавъра е движеща сила във всички епични битки от Античността и Средновековието.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Наука

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори