Млечният път увеличи диаметъра си десет пъти

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© NASA/JPL-Caltech
Антония Михайлова

Нови наблюдения със спектрографа на космическия телескоп „Хъбъл” карат астрономите да преосмислят халото на спиралните галактики от типа на нашия Млечен път. Тоест променят се съществено оценките за техните маси, твърдят астрономи, ръководени от Джон Сток от Колорадския университет в Боулдър (САЩ).

Ако днес размерът на диска на Млечния път се оценява на 100 000 светлинни години, а халото на галактиката – на 10 000 светлинни години, то екипът на Сток твърди, че диаметърът на халото от газ надвишава 1 млн. светлинни години – десет пъти повече от видимия диск на Млечния път.

С други думи, домът на нашата звездна система е сто пъти по-обширен, отколкото сме си го представяли.

Самият газ се е оказал толкова далече, защото е бил изхвърлен от взривове на свръхнови от основния диск. Но той не се е загубил в междугалактичното пространство, а постепенно е започнал отново да се сближава с галактиката и попадайки в диска, да участва в образуването на звезди.

Опирайки се на работата на предшествениците си за това, което се отнася до химичния състав и плътността на газовите облаци в огромното хало, екипът на Джон Сток оценява масата му горе долу-равна на общата маса на звездите в средна спирална галактика. „Това беше голяма изненада”, казва ръководителят на изследването.

И така, сега барионната (обикновена) материя на галактичните дискове може смело да се умножи едва ли не двойно, което в перспектива може леко да намали частта на тъмната материя в общата маса на Вселената.

По-рано теоретичните предсказания за масата на газа в спиралните галактики са давали резултат, около пет пъти превъзхождащ този, който са наблюдавали астрономите. Новите данни позволяват да се сближи практиката с теорията, подчертават учените.

Отчет за изследването е представен на конференцията, посветена на взаимодействието на галактиките, състояла се на 27 юни 2013 г. в Единбургския университет (Великобритания).

Източник: Колорадски университет в Боулдър

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Космос

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори