Модел на Световния океан сочи кой го замърсява
На нова карта на Световния океан са отбелязани регионите, отговорни за едни или други гигантски петна от плаващ боклук.
Печално известното Голямо тихоокеанско боклукчийско петно между Хаваите и Калифорния се състои от пластмаса, химични отпадъци и прочие боклук. То образува водовъртеж от плаващо бунище в северната част на Тихия океан.
Учените смятат, че има четири други водовъртежа и свързани с тях боклучени петна в Индийския океан, Океания, Северния и Южния Атлантик. Логиката подсказва, че боклукът в определени области, например в северната част на Тихия океан, идва от страните, които граничат с тези области. Но всъщност нещата са доста по-сложни.
„Географите просто поставят тези граници в океаните, без да мислят за това как работи в действителност океанската циркулация“, казва океанографът Ерик ван Себил от университета на Нов Южен Уелс.
Съвместно с колеги математици той е разработил нов модел на океана, опирайки се върху така наречената ергодична теория, използвана за анализ на взаимосвързани системи.
В резултат учените открили, че боклукът на повърхността на океана се движи по напълно неочакван маршрут, тъй като границите на океаните значително се отличават от това как си ги представяме ние.
Например, ако се изхвърли боклук в Големия австралийски залив, е по-вероятно, че накрая той ще се озове в Тихия океан, а не в Индийския. Освен това, макар че Мадагаскар, Мозамбик и голяма част от ЮАР се мият във водите на Индийския океан, техният боклук постъпва в Южния Атлантик.
Впрочем, независимо че новият модел показва приноса на различните страни в замърсяването на океана, за съжаление той не може да определи точния принос на всяка от държавите.