Морските чудовища от мрежите на Роман Федорцев
Руски рибар често залавя в мрежите си странни морски животни, снима ги и ги качва в интернет. На фотографиите в профила му в Twitter могат да се видят невероятни създания. Дали работата му е приятна? По скоро не. Човекът работи на траулер (с домашно пристанище Мурманск) и отсъства дълго от къщи.
Роман Федорцев често открива в рибарските мрежи морски създания, които изглеждат толкова странно и често пъти страшно, че сякаш принадлежат към несполучливите експерименти на доктор Моро или някоя супер тайна генна лаборатория: има риба с гигантски очи и опашка, която прилича на плъх или пък черно същество с чудовищни зъби, сякаш е кръстоска между риба и насекомо. Има и нещо, което изглежда като извадено от филма „Пришълецът“ (Alien).
Когато види нещо такова, Федорцев грабва смартфона си и щраква снимки за спомен, които качва в интернет. За кого или за какво точно става дума очевидно и самият Федорцев не е съвсем наясно.
Надявам се това да не е отровно,
пише той за една от рибите.
Че снимките му вълнуват хората обаче, е съвсем наясно. С публикуването на първите постове, последователите му в Twitter нарастват с бърза скорост и междувременно са около 50 хиляди. Получава толкова много медийни покани и запитвания, че не смогва да отговори на всичките. По тази причина не се знае дали животните са още живи по време на снимките, нито къде точно са уловени.
За какви риби все пак става дума?
Народ до сих пор спорит… кто это? #рыбалка #промысел #изглубины #рыба #fish #fishing #ты_кто? pic.twitter.com/76VLcK20rB
— Роман Федорцов (@rfedortsov) November 21, 2016
Някои от тях са типични дълбоководни риби, които със сигурност са хванати на повече от 1000 метра дълбочина,
коментира Катя Минтенбек от Алфред Вегенер Институт. Тя е морски биолог, който е посветен на морската екосистема, но и тя не може да каже с абсолютна точност що за създания са това. Анализ само по снимка не е достатъчен. Все пак Миндербек има сравнително ясни и точни предположения.
Кроме рыбы в #трал попадают и такие создания. Надеюсь не ядовитый:) #фото_с_борта_судна #промысел #Баренцево_море #траулер #работа pic.twitter.com/IZZ8Q88CCi
— Роман Федорцов (@rfedortsov) December 18, 2016
Животното, което повечето хора смятат за насекомо, вероятно е риба Stomiidae. Тези риби имат светещи органи, които са скрити в отчасти в устата и кухината на хрилете.
@sofika77 @esumain @AlyonaFonya @savsveta вот такой попадался еще:) pic.twitter.com/76NbF4qCRf
— Роман Федорцов (@rfedortsov) December 14, 2016
При този екземпляр тук вероятно става дума за Antennariidae (вид морски дявол). Има много видове, а някои от тях живеят на дълбочина от порядъка на 4000 метра. Това, което стърчи от муцуната е светещ орган, който вероятно служи за привличане на плячка.
Всем удачного дня! pic.twitter.com/ScrNHdDM9c
— Роман Федорцов (@rfedortsov) November 1, 2016
Тук пък по всяка вероятност става дума за мантиева акула (Chlamydoselachus anguineus), но е някакъв дълбочинен подвид. вижте само зъбите! Видът се смята за много стар и затова го наричат „жив фосил“.
Для вновь "прибывших" на борт-очередной подводный хищник #промысел #рыба #фото_с_борта_судна pic.twitter.com/o8j1EzTTRZ
— Роман Федорцов (@rfedortsov) December 16, 2016
И тази риба има силни зъби. Минтенбек предполага, че това е бодлоперка (Gempylidae). Различните видове от тази риба достигат много различна големина – от 20 см до 2 метра. По тази причина не може да се каже точно дали е това или пък не…
Очередная #рыба в ленту) pic.twitter.com/CUwmzBJkDO
— Роман Федорцов (@rfedortsov) July 5, 2016
Ето и нещо по-цветно – вероятно златист морски костур (Sebastes norvegicus). Те слизат на дълбочина до 1000 метра, но се срещат най-често на дълбочина от 100 до 500 м.
Как вам такая красавица? Та #химера, которая сегодня попалась в #трал. #фото_с_борта_судна #промысел #Баренцево_море #рыба #улов #зубы pic.twitter.com/gl4WWlCboc
— Роман Федорцов (@rfedortsov) December 11, 2016
Герой от „Пришълецът“ на Ридли Скот? По-скоро вид морска котка (тип химера).