Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мозъчен имплант за възстановяване на паметта

24 февруари 2014 г. в 00:05
Последно: 24 февруари 2014 г. в 07:13

DARPA разработва имплант, който ще позволява лечението на нарушения на паметта с невронна стимулация.

Агенцията за напреднали отбранителни изследвания на САЩ, прославила се с напомнящи Терминатор роботи, търси партньори за реализирането на проекта RAM (Restoring Active Memory – възстановяване на активната памет).

Агенцията се занимава с разработката на методи за анализ и разшифровка на невронни сигнали, за да разбере какво приложение може да намери стимулацията на невроните в процеса на възстановяване на паметта на преживели мозъчна травма хора.

По данни на американската агенция в периода от 2000 до средата на 2012 година в армията на САЩ са регистрирани 250 000 случая на мозъчни травми. Такива увреждания често водят до нарушения в паметта, което включва както загуба на формирани преди травмата спомени (амнезия), така и неспособност да се задържат нови. С други думи, става дума за посттравматични нарушения на паметта.

Целта на DARPA е създаването на мозъчен имплант, който би могъл да стимулира невроните така, че да намали или дори напълно да излекува тези разстройства на паметта.

Методът за невронна стимулация подразбира използването на устройство, което ще изпраща електрически разряди в мозъка. Той вече се прилага в лечението на разстройства като епилепсия и болест на Паркинсон.

Друг начин за приложение на това устройство може да стане стимулацията на определени области от мозъка по време на подготовката на войниците. Това може да им помогне по-бързо да придобиват нови навици, да изострят рефлекси и по-добре да контролират емоциите си. Последните постижения в невробиологията хвърлили светлина на механизмите, които са задействани в процеса на обучение и приложение на наличните знания и умения.

Програмата включва разработката на сложни модели спомени и разглеждане на невробиологични и поведенчески различия между работата на паметта при съдействието на импланта и обучението по естествен път.

Сред кандидатите за партньорство с DARPA фигурира компанията Medtronic, известна със създаването на имплант за дълбочинна мозъчна стимулация – той едва ли не по вълшебен начин отстранява последствията от болестта на Паркинсон.

Предвидените от американската агенция иновации могат да предизвикат безпокойство от гледна точка на поведението на войниците, но те могат да дадат и доста интересни резултати в медицината, например в това, което се отнася до такива разстройства като болест на Алцхаймер.

Категории на статията:
Технологии