Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мравките променят начина на строене на гнездата, за да спрат болестите

11 септември 2024 г. в 16:12
Последно: 11 септември 2024 г. в 16:12

В процеса на еволюция животните са разработили редица стратегии за ограничаване на разпространението на болести в колонията.

Например, някои видове мравки събират дървесна смола, която има антимикробни свойства, и я носят в мравуняка, така че болните индивиди да получат „колективно лечение“.

Други мравки са се научили сами да произвеждат антимикробни вещества. По време на подстригване мравките разпространяват „лекарството“ върху тялото на насекомото, предотвратявайки разпространението на инфекции. Има мравки, които третират своите събратя без контакт (за да не се заразят сами), пръскайки заразения индивид с антимикробна течност.

През 2024 г. учените установиха, че мравките работници Camponotus floridanus ампутират увредените крака на своите роднини. Такива „хирургични операции“ значително намаляват смъртността при ранените насекоми.

Мравките са се научили да се лекуват с водороден прекис. По време на остра фаза на гъбичната инфекция някои мравки започват да избират храна, която съдържа смачкани листни въшки. А обяснението е, че листните въшки имат антисептик в тялото си, който помага на насекомите…

Група ентомолози от Обединеното кралство, ръководена от Натали Строймейт от университета в Бристол, откри друга стратегия за оцеляване на мравките.

По време на експерименти, проведени с черни градински мравки (Lasius niger), учените са открили, че ако някои насекоми са заразени с патогенната гъба Metarhizium brunneum, те започват да променят начина, по който строят гнездата си. Вероятно така спират разпространението на болестта. Изследователите описват това в статия, публикувана на уебсайта на електронния архив по биология bioRxiv.

Освен това експертите са установили, че заразените работници прекарват повече време извън гнездото, което означава, че работят по-малко. Това показва и някаква форма на самоизолация при насекомите.

На теория този вид стратегия трябва да намали честотата на контакт между мравките по време на движение и следователно да намали риска от инфекция.

Категории на статията:
Животни