Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Най-голямото насекомо на Земята е на крачка от изчезване: Виновна е индустрията

5 март 2025 г. в 18:00
Последно: 5 март 2025 г. в 14:03

Бръмбарите Голиат (род Goliathus) са сред най-големите насекоми в света: достигат до 110 милиметра дължина. Мъжките имат Y-образни рога, докато женските нямат.

Има пет различни вида бръмбари Голиат, известни на науката, а ново проучване установи, че един от гигантските бръмбари в Африка е на крачка от изчезване заради любовта ни към шоколада, съобщава Science Alert.

Лука Луисели, професор по биостатистика и екология в университета в Ломе, изследва застрашени видове в африканските гори през последните 30 години.

Неговото изследване показа, че един вид гигантски бръмбар Голиат е бил почти унищожен от западноафриканската какаова индустрия и международната търговия със сушени насекоми.

Известно е, че гигантските бръмбари обитават тропическите гори на Сиера Леоне, Либерия, Гвинея, Кот д’Ивоар, Гана, Буркина Фасо, Бенин, Нигерия, Камерун, Демократична република Конго, Уганда и Южен Судан.

Изследванията показват, че ларвите на бръмбарите са всеядни – хранят се с месо и растителни остатъци. Те играят важна роля в пренасянето на хранителни вещества в горската екосистема. По този начин помагат и на други растения и животни да се хранят.

В същото време възрастните бръмбари се хранят само със сока на няколко вида дървета.

Според професор Луисели, бръмбарът Голиат се счита за индикатор за здравето на гората: ако има много от тях в гората, тя е в добро състояние.

Но когато популацията им намалява, това е индикатор за ранно предупреждение за влошаване здравето на горите и ерозия на екосистемите.

Резултатите от проучването показват, че два вида гигантски насекоми са изложени на риск от изчезване: Goliathus cacicus е по-малък вид гигантски бръмбар; достигат до 95 mm дължина и живеят само в зрели тропически гори; Goliathus regius – може да достигне до 105 mm дължина и да живее в по-сухи гори.

Наблюденията сочат, че понякога тези два вида живеят в една и съща горска площ и дори на едно и също дърво, създавайки естествени хибриди.

Учените обаче откриват, че около 80% от популацията на Goliathus cacicus е била унищожена в Кот д’Ивоар – заради изсичането на гори и осигуряване на площи за отглеждане на какао.

Goliathus regius също е загубил около 40% от естественото си местообитание.

През последните 30 години популацията на Goliathus cacicus е намаляла катастрофално. Освен това, доказателства сочат, че видът е напълно изчезнал в няколко области на Западна Африка.

За щастие учените вярват, че популацията на бръмбарите Голиат все още може да бъде спасена чрез защита на естественото им местообитание.

Категории на статията:
Животни