Най-черният материал ще бъде изпитан в Космоса
Новата нанотехнология ще бъде тествана от астронавтите на МКС в продължение на година от астронавтите на НАСА.
Наскоро разработеният свръхчерен материал представлява равномерно покритие от многослойни въглеродни тръбички, които са 10 000 пъти по-тънки от човешки косъм.
„Материалът още никога не е летял в Космоса и ние искаме да изследваме колко добре това покритие преживява суровата космическа среда“, казва Джон Акопян, инженер от Центъра за космически полети на НАСА в Грийнбелт.
Покритието от въглеродни нанотръбички се смята за особено перспективно в качеството на средство за намаляване на разсеяната светлина, която може да стане пречка за слабите сигнали, които се опитват да уловят чувствителните датчици.
„Това покритие има голям потенциал, за да помогне да се направят космическите инструменти още по-чувствителни без увеличаване на техните размери и усложнения в конструкцията. Тази нанотехнология се явява особено актуална за малките спътници Cubesat, които НАСА ще използва, за да намали стойността на космическите мисии“, добавя Акопян.
Изпитания в наземна лаборатория показали, че покритието поглъща 99,5% от светлината в ултравиолетовия и видимия диапазон и 99,8% – в инфрачервения диапазон. Сега инженерите използват като защитно покритие черна боя за намаляване на влиянието на разсеяната светлина, но тези методи поглъщат само 90–96% от светлината.
Материалът се явява свръхчерен поради това, че въглеродните атоми, от които се състоят нанотръбичките, поглъщат светлината и практически не допускат нейното отразяване. Като резултат човешкото око и чувствителните детектори виждат материала като черен – в дадения случай абсолютно черен.