Необичайна светлина в атмосферата над Чили

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© Yuri Beletsky
Антония Михайлова

На 1 септември астрофотографът Юрий Белецки е направил снимка на Млечния път в пустинята Атакама (Чили), но по щастлива случайност успял да запечати нещо повече – необичайна яркочервена светлина в атмосферата.

Собственото светене на атмосферата е явление, подобно на северното сияние, тоест предизвиква се от различни реакции в горните слоеве на атмосферата.

Трудно е това светене да се забележи с невъоръжено око, но в ясна нощ с помощта на фотоапарат то може да се запечата във всяка точка на света.

На получената от Юрий снимка най-интересното е не самото светене, а неговият цвят – червен. Обикновено това светене се предизвиква от кислородните атоми на височина 90–100 км и то е със зелен цвят.

Светенето на атмосферата, заснето от МКС. © NASA

Светенето на атмосферата, заснето от МКС. © NASA

Защо червено? Вероятно необичайният цвят се предизвиква от хидроксили (OH), намиращи се на височина 85 километра, където гравитационните вълни са му предали прекрасна структура.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Явления

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори