Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Никотинът потиска способността да се изпитва удоволствие

8 октомври 2014 г. в 00:02
Последно: 6 октомври 2014 г. в 00:22

Опитите да се откаже пушенето често завършват с провал. По данни на Американското онкологично общество почти половината от пушачите се опитват да оставят цигарите всяка година, но едва 7% от тях постигат успех.

По-малко от 25% от пушачите, които използват лекарствена терапия за борба с никотина, издържат без него шест месеца, а редицивът е особено разпространен в първите 48 часа, когато симптомите на недостиг на никотин се проявяват най-остро. Защо?

Екип американски учени от Калифорнийския университет, Школата по медицина на Сан Диего, Флоридския атлантически университет, университетите на Питсбърг, на Вашингтон и Харвардската медицинска школа са установили, че след отказването на пушенето способността на мозъка да получава удоволствие от „естествени“ фактори, такива като храна или секс, значително се снижава.

Според резултатите от изследването никотинът е способен да влияе на поведението, нарушавайки нормалната работа на механизма на поощрение.

Поради това, че сам по себе си този симптом често се среща у хора, страдащи от депресии, а по време на недостиг на никотин пушачите изпитват доста по-малко положителни емоции, има свидетелства, че хората, които вече имат някои депресивни симптоми и в допълнение отказват цигарите, по-скоро ще потънат в клинична депресия.

И напротив – първата цигара, изпушена след дълго прекъсване, носи редица положителни емоции – механизмът за поощрение при пушача започва да работи и организмът се чувства способен да се наслаждава на живота.

Авторите на изследването твърдят, че получените данни ще залегнат в основата на принципно нови методи за лечение от никотинова зависимост, които ще се прицелват върху механизма на възстановяване на поощрението.

Категории на статията:
Синя луна