Нобел под микроскоп

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Ден след като сините светодиоди получиха най-високото научно отличие, последната Нобелова награда за 2014 г. сред научните, строго казано, е присъдена не за химия, а за технология – флуоресцентната микроскопия, която е позволила да се изучат живите клетки и процесите в тях в реално време.

След десетминутно закъснение Нобеловият комитет обяви лауреатите на наградата за химия за 2014 година – тя се връчва на Ерик Бетциг, Щефан Хел и Уилям Мьорнер за разработката на флуоресцентната микроскопия с висока резолюция.

Флуоресцентните микроскопи са следващото поколение микроскопи след оптичните (където увеличението се осъществява от конструкция от лещи) и електронните (където се използва светлинен поток на лъч електрони и специални магнитни лещи).

Тук се прилага методът за получаване на увеличено изображение с използване на луминесценция на възбудени атоми и молекули от образеца.

„Първоначално беше доказано, че теоретичният лимит на микроскопа е половината дължина на вълната на видимата светлина, това е няколкостотин нанометра. Нека вземем човешки косъм – неговата дебелина е няколко микрона и той може да се изучава с традиционни микроскопи. Но в химията и биохимията обектите са много по-малки.

Стандартната бактерия е 100 нанометра, тя попада под споменатия лимит – обяснява представител на Нобеловия комитет. – Ако разглеждате бактериите със светлинен микроскоп, то трудно ще ги разберете. При електронните микроскопи вероятността е доста по-висока, може да се разглеждат структури до атом. Но те не позволяват да се изучават живите клетки или процесите в живите клетки.

Работата, която са провели лауреатите, е позволила да се изучат молекулярните процеси в реално време. С помощта на тяхната работа могат да се изучават динамичните процеси, да се чете ДНК, да се изучават белтъците. Това откритие по-конкретно е помогнало да се разбере как белтъците съответстват на различни болести, като Алцхаймер или Паркинсон.“

Сегашните лауреати, както и учените, получили наградата за физиология или медицина, а след това и за физика, липсват в списъка на кандидатите, който традиционно се съставя от Thomson Reuters въз основа на наукометрични показатели.

По такъв начин експертите на агенцията не познаха нито една от номинациите.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Наука

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори