Нобелов лауреат мечтае астероид да застраши Земята
Лауреатът на Нобелова награда за физика за 2010 г., един от първооткривателите на графена – Андре Гейм, е публикувал във „Файненшъл таймс” колонка, в която твърди, че само заплахата от страшна катастрофа е способна да предотврати настъпването на глобална технологична криза.
„Наблюдавам дълбоката криза в производството на нови знания. Открития се правят и сега, но скоростта на този процес е намаляла. А без ново знание е възможно само възникването на производствени технологии, които колкото и да са важни, не са способни да поддържат нивото на икономически ръст, настъпил с индустриалната революция”, пише Гейм.
Гейм вижда причината за икономическия кризис, завладял планетата, в технологичната криза, в това, че открития в областта на фундаменталните науки се правят все по-рядко, а финансовата подкрепа науката се съкращава глобално.
„Ние сме насред технологична криза. Пробивни технологии се появяват все по-рядко, отколкото изисква устойчивият икономически растеж”, допълва Гейм.
Като доказателство на своята правота той предлага да погледнем втората половина на ХХ век, която е била изпълнена с технологични постижения, променили живота на човечеството.
„Силициевата революция доведе до компютри, чипове, мобилни телефони и интернет. Имаше лазери, лунна надпревара, система за глобално позициониране. За последните две десетилетия освен социални мрежи светът не е получил нищо ново, има само усъвършенстване на съществуващите устройства и технологии”, констатира Гейм.
Всички тези пробивни достижения са се случили в условията на глобалната опозиция на Студената война. Това е било страшно и по тази причина гигантски инвестиции са отивали за наука. В основата на всички нови устройства и технологии лежат откритията, направени навремето в областта на фундаменталната наука.
„Няма такова нещо като безполезно фундаментално знание. Силициевата революция би била невъзможна без квантовата физика. Безопасността на интернет протоколите и компютрите би била невъзможна без фундаменталната математика. Теорията на относителността на Айнщайн може да изглежда незначителна, но спътниковата навигационна система нямаше да може да работи без нея. Логичната верига от фундаменталните открития до потребителските стоки е дълга, невинаги ясна и бавна, но ако разрушим основите, то ще рухне цялата верига.”
„Имам мечта – признава Андре Гейм. – Глобалната промишлена революция и икономическият ръст ще продължат, тъй като астрофизиците ще открият гигантски астероид, който ще порази Земята след 50 години. Това трябва да е достатъчно страшно. Светът ще може да избегне сблъсъка, но трябва да се развиват нови знания и технологии. В моята мечта хората най-накрая ще разберат, че социалните мрежи могат да направят отделни хора много богати, но не могат да спасят планетата. За това са необходими нови фундаментални открития.”
Заплахите от глобално затопляне, пренаселеност и изчерпване на природните ресурси не са достатъчно страшни според Гейм, за да се включи мобилизационен сценарий за продължаване на технологичната революция.
Колонката на гейм е една от най-четените и обсъжданите във „Файненшъл таймс”.
Източник: ДМ