Сероводород ще ни спасява от стареене?

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Wikimedia Commons
Антония Михайлова

Опитвайки се да открие начин да продължи живота и да забави стареенето, науката се обръща към най-странни неща. В сп. Molecular and Cellular Biology се появи статия на изследователи от университета на Южен Китай, в която те предлагат сероводорода като поредното чудо против стареене.

Точно така, разбрахте правилно – става дума за същия онзи сероводород, който мирише на развалени яйца, или по-точно развалените яйца миришат на сероводород, и който се образува при разпада на белтъци.

Малцина са тези, които знаят, че сероводородът се образува и в живия организъм и играе забележителна роля във физиологията. Например той отпуска гладката мускулатура на кръвоносните съдове, като участва в регулирането на кръвното налягане. Освен това известни са и неговите антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. При мишки с изключен ген, отговорен за синтеза на сероводорода, започва обширна атеросклероза, която, както е известно, възниква не на последно място от хронични възпаления.

В статията на китайските учени се говори за гена klotho, който играе значителна роля в определянето на продължителността на живота (което може да се разбере дори от неговото име). Генът klotho влияе върху продължителността на живота по различни начини и не на последно място благодарение на контрола над синтеза на антиоксидантите. В бъбреците той потиска работата на ангиотензин-конвертиращия ензим, който повишава кръвното налягане. Сероводородът стимулира активността на klotho, като повишава нивото на антиоксидантите и понижава налягането.

Учените смятат, че проблемите с кръвното в напреднала възраст не на последно място са свързани с падането на съдържанието на сероводорода в плазмата на кръвта. Освен това H2S активира ензима сиртуин SIRT1, който се смята, че също помага да се забави стареенето.

И това не се смята за такава „дреболия”, както забавянето на невродегенеративните заболявания – при хората с Алцхаймер нивото на H2S в тъканите е снижен забележително, а при животните неговото отсъствие увеличава вероятността от болест на Паркинсон. Но и напоследък трябва да се спомене, че сероводородът противодейства и на рака. Засега противораковите му свойства са изпитани само върху животни.

Изобщо сероводородът не е първото съединение от такъв род, което може да дава множествени физиологични ефекти. Един от най-ярките примери е азотният оксид, който е известен повече не като важен молекулярен сигнал в клетките, а просто като поредното газообразно вещество от ученическите програми по химия. Но когато веществата проявяват голям брой важни и полезни свойства, възниква подозрение, че изследователите, да речем, малко преувеличават.

Източник: American Society for Microbiology

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Еврика!

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори