„Нови хоризонти” разгледа полярната шапка на Плутон

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Плутон
© NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute
Антония Михайлова

Апаратът „Нови хоризонти“ разгледа на Плутон светло петно, което според учените от НАСА може да свидетелства за наличието на покрит със сняг от молекулярен азот полярен пояс на планетата джудже.

„С приближаването към Плутон започваме да забелязваме интригуващи детайли, включително светла област на видимия от нас полюс на планетата джудже, започваме великото научно пътешествие в разбирането на това загадъчно небесно тяло“, казва Джон Грънсфилд от НАСА.

На снимки, направени от камерата LORRI (Long-Range Reconnaissance Imager) в периода от 12 до 18 април се вижда по-светла повърхност в полярния район на Плутон. Апаратурата на сондата е фиксирала от разстояние около 100 млн. км пълното въртене на Плутон около оста му, което той извършва за 6,4 земни дни. Освен Плутон на снимките попаднал и най-големият му спътник – Харон.

Една от снимките, направени от камерата LORRI в периода от 12 до 18 април.
© NASA/JHU-APL/SwRI

Учените смятат, че видяната от тях шапка на Плутон може да се обясни с това, че полюсът на планетата джудже е покрит от своеобразен сняг от замръзнал молекулярен азот. В НАСА отбелязват, че потвърждаването или отхвърлянето на тази хипотеза ще бъде възможно през юли, когато „Нови хоризонти“ се приближи към Плутон. На 14 юли апаратът ще премине на разстояние 12 500 км от Плутон и ще се намира на 5 млрд. км от Земята.

С приближаването камерата LORRI ще продължи да заснема джуджето, като началото на следващата фотосесия е планирана за 8 май.

Още днес за учените от НАСА е очевидно, че благодарение на „Нови хоризонти“ те ще могат по-добре да разберат структурата на повърхността на Плутон. „Тези необикновени снимки станаха първите, на които можем да видим нюанси от повърхността на Плутон и вече виждаме, че тя е изключително сложна“, казва водещият изследовател на мисията „Нови хоризонти“ Алън Стърн.

Сондата „Нови хоризонти“ е изпратена през януари 2006 г. Година по-късно тя премина на рекордно близко разстояние до Юпитер – 2 300 000 км, и предаде на Земята ценна информация за атмосферата и магнитосферата на газовия гигант, както и данни за неговите спътници.

След това апаратът продължи своето пътешествие в „спящ“ режим за съхранение на възможностите на намиращата се на него апаратура. През януари 2015 година „Нови хоризонти“ започна същинската му мисия към Плутон, с включването на повечето от научните прибори и събуждането на сондата от хибернация.

Източник: РИА Новости

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Космос

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори