Новите планети и луни ще се кръщават от цял свят
Как според вас трябва да се нарече новият спътник на Нептун? Арбитърът на космическите съдби е готов да ви чуе. Международният астрономически съюз е разрешил на обществени компании да именуват небесните тела.
Само преди седмици същата тази организация наложи вето на предложението да се нарече Вулкан един от новооткритите спътници на Плутон. Все пак решено беше да се движим в крачка с времето. Разбира се, не просто така, а по строги правила.
Международният астрономически съюз съществува вече 94 години (седалището му е в Париж) и през повечето от това време именно той е имал последната дума за наименованието на планетите, луните и астероидите в Слънчевата система. Решенията му не се оспорват. Най-знаменитият му акт е разжалването на Плутон от званието планета и поставянето му в нова категория планети джуджета – плутоиди.
Но миналата година започнаха спорове с алтернативни инициативни групи. За спора относно Вулкан вече споменахме, а малко по-рано Международният астрономически съюз скочи срещу компанията Uwingu, организирала конкурс за даване на имена на екзопланети. За участие в мероприятието трябвало да се внесат $4,99 и Международният астрономически съюз резонно отбелязал, че имената на планетите не се продават.
Сега астрономическият съюз е обърнал лице към публиката. Към обсъждането на имена на новооткрити планети, техните звезди и спътници се приканват всички желаещи – както непосредствено, така и чрез организирано гласуване. В специално изявление Международният астрономически съюз подчертава, че не се смята за монополист в тази област. Изпращайте му идеи на адрес iaupublic@iap.fr.
Естествено, анархия също не бива да се допуска. Астрономическият съюз не се готви да се оттегли и разпусне и си оставя правото да инициира кампании по обсъждане на имената на небесни тела. Комерсиалните конкурси са забранени. Международната дискусия е необходима. Списъка с правилата можете да видите по-долу.
Един от основателите на Uwingu – планетологът Алън Стърн – е недоволен. „С какво право Международният астрономически съюз се е назначил за регулировчик? Както и преди, той иска да контролира това, което не се намира под негов контрол – наименованията на космически обекти. Смятам, че те са стъпили на хлъзгав наклон и рано или късно ще им се наложи да отстъпят.”
Други се отнасят към новината с повече ентусиазъм. „Отлична идея – да си запазят възможността да установяват правилата – казва Марк Шоуолтър от Института SETI, открил двата нови спътника на Плутон и организирал публична кампания по тяхното наименование. – Не мисля, че това е необосновано. Нещо повече – то има смисъл.”
Двете луни вече си имат официални имена – Цербер и Стикс. Но буквално през юли екипът на Шоуолтър откри още един спътник на Нептун и той още си няма име.
Шоуолтър все пак смята, че правилата за наименование на астероиди трябва да се смекчат. Искаш да увековечиш името на кучето си – открий нов астероид! „Астероидите са толкова много, че астрономите може да си позволят някои волности”, смята ученият.
И последно – списъкът с изисквания към вариантите за имена.
- Името трябва да съдържа не повече от 16 символа.
- Желателно е то да бъде с една дума.
- Да е произносимо на повечето езици (по възможност).
- Не трябва да е оскърбително нито на един език и в нито една от културите.
- Да не напомня названията на други небесни тела.
- Не предлагайте имена на домашни животни!
- Названията с чисто или преимуществено търговски произход са забранени.
- Имена на лица, на места и събития, известни благодарение на политическа или военна дейност, също не се приемат.
Надяваме се, че изхождайки от последния пункт, няма да преименуват Марс. 🙂
Източник: NewScientist