Новият птичи грип е уникален
Вирусът на грипа, появил се неотдавна в Китай, е уникален, съобщават специалистите от Медицинския център към университета „Еразъм Ротердамски” (Нидерландия).
Той е способен не само да инфектира носа (благодарение на което се разпространява бързо), но и да проникне дълбоко в белите дробове, предизвиквайки пневмония.
Авторите на изследването подчертават, че предишните вируси на птичия грип не могат да се похвалят с нещо подобно.
Огнището се взривило през пролетта. Китайските власти незабавно ограничили пазара на живи птици, което дало резултат – потвърдени са само 135 случая на заразяване с вируса A(H7N9), 44 души починали. Пред учените веднага била поставена задачата да разберат върху кои части на организма се насочва вирусът.
Както е известно, вирусите на най-обикновения грип предпочитат горните дихателни пътища (носоглътката и ларинкса), откъдето излитат в огромно количество при всяко кихане и се разпространяват с голяма скорост (затова и организмът се справя с тях сравнително леко).
Вирусът на птичия грип H5N1 се придържа към друга стратегия – той попада в долните дихателни пътища и води до възпаление на дробовете с голяма вероятност от летален изход.
Както подчертава съавторът на изследването Тейс Кьойкен, сега пред учените е изключително особена разновидност на вируса. Тя не само се разпространява с лекота, но е и необикновено смъртоносна.
Все пак има и добри новини от епидемиологичния фронт. Учените от университета в Мадрид твърдят, че са успели да се справят с друга заплаха, също установена наскоро (миналото лято).
Става дума за коронавируса, предизвикващ така наречения близкоизточен респираторен синдром (Middle East respiratory syndrome coronavirus, MERS-CoV). Той се появи в Саудитска Арабия и досега е успял да зарази 114 души и да убие 54.
Изследователите са получили мутантна версия на вируса и така се доближили плътно до създаването на ефективна ваксина. Този щам инфектира клетките, но се разпространява в организма с голяма трудност.
Съвпадение или не, можем малко да се успокоим – ситуацията е под контрол, учените са крачка пред двата вируса, потенциално способни да доведат до пандемия.
Резултатите от първото изследване ще се появят в American Journal of Pathology, а от второто – в сп. mBio.
Източник: ВВС