Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Някои видове морски гъби могат да разложат пластмасата за няколко месеца

14 февруари 2025 г. в 18:00
Последно: 14 февруари 2025 г. в 16:42

Изследователи от Хавайския университет в Маноа откриха, че определени видове морски гъби могат да разграждат пластмасата.

Освен това, когато бъдат „обучени“, те започват да го правят по-бързо. Резултатите от работата са публикувани в списание Mycologia.

Пластмасовите отпадъци са основен проблем за океана, като около 625 000 камиона за боклук с пластмаса стигат до океана всяка година. Тя не се разлага, а се разпада на микропластмаси, които натрупват токсични вещества и вредят на морските животни.

Екип от учени, изучаващи морски гъби, ги изолира от пясък, водорасли, корали и гъби край бреговете на Хавай.

Гъбите са известни със способността си да разлагат сложни вещества като дърво и хитин.

Така че изследователите ги тестваха за способността им да обработват полиуретан, обичайна пластмаса, използвана в индустрията и медицината (като гума от пяна и лепила).

Според професор Антъни Аменд, който ръководи изследването, „гъбите имат суперсила да ядат неща, които другите организми не могат да усвоят“.

Учените напълнили петриеви панички с полиуретан и наблюдавали кои гъби могат да се справят с него най-бързо.

След това най-активните видове бяха „еволюирали“, като им беше дадена повече пластмаса, за да се види дали могат да се адаптират и да ускорят процеса на разлагане.

Резултатите били впечатляващи: 60% от гъбите показали способност да рециклират пластмаса. Някои видове се развиват бързо, ускорявайки процеса на рециклиране с 15% само за три месеца.

„Бяхме шокирани да видим колко бързо гъбите могат да се адаптират и да рециклират повече пластмаса“, казва водещият автор на изследването Роня Щайнбах.

Учените планират да тестват дали гъбите могат да разграждат и други видове пластмаса, като полиетилен (използван за производство на чанти) и полиетилен терефталат (използван в бутилки).

Категории на статията:
Процеси