Откриват най-големия радиотелескоп в света
Днес, 13 март, на високопланинско плато в Чили се очаква да заработи най-големият в света наземен космически телескоп, в състава на който влизат 66 параболични антени. В строителството на масива Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array (ALMA) са вложени над 1,3 млрд. долара.
ALMA е съвместен проект на редица страни от Северна Америка, Европа и Азия. Географски ALMA се намира в пустинята Атакама – най-сухото място на планетата. Тук практически не падат дъждове и небето е идеално чисто и прозрачно, което е благоприятно за космически изследвания.
Очаква се на откриването на ALMA да присъстват не само учени, но и представители на редица правителства и повече от сто журналисти.
С помощта на ALMA специалистите се надяват да получат нови данни за най-далечните и стари галактики, родили се скоро след Големия взрив. ALMA ще може да ги разглежда през облаците прах и газ, скриващи от нас тези древни обекти. Инженерите твърдят, че мощността на ALMA над 100 пъти превишава мощността на всеки друг работещ сега радиотелескоп на планетата.
Съвременната апаратура на ALMA може да сканира милиметровия и субмилиметровия радиодиапазон и да улавя признаци на излъчване на далечни обекти в Космоса, както и да определя скоростта, с която те се отдалечават от нас поради постоянното разширяване на Вселената.
Технически ALMA се състои от 66 антени с диаметър 12 метра всяка. Такива характеристики според учените са достатъчни за изучаването на най-далечните галактики и първите звезди. Освен това ще могат да се изследват и различни космически процеси, например формирането на звезди или наблюдението на черни дупки.
„Планираме да правим снимки, сравними по качество с данните, получавани от космическите телескопи”, казва директорът на проекта ALMA д-р Масимо Таренги.