Парализата плаши пациентите повече от болката

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Лекари са изучили всички случаи на непредвидено пробуждане на пациенти по време на операции, проведени за година във Великобритания.

Станало ясно, че най-зле се чувствали хората не от болката, а от усещането за пълна парализа.

Пациентите по никакъв начин не можели да съобщят на анестезиолозите, че наркозата е престанала да действа.

За една година (2012–2013) анестезиолозите от болниците в страната фиксирали всички случаи, когато пациентите след операция разказвали, че общата упойка е престанала да действа. В 300 от случаите авторите на доклада са провели разговор с пациентите и техните лекари.

Най-страшния ужас у преживелите такъв опит предизвиквала не болката, а парализата – по време на много операции освен упойващи препарати пациентите получават и парализиращи вещества. Те отпускат мускулите и блокират рефлекторните движения.

„С болката се сблъскват всички, а чувството за пълна парализа не е познато почти на никого“, отбелязва водещият автор на експертния доклад Джайдип Пандит. „Имах чувството, че вече съм умряла. Сякаш ми бяха изрязали всичко освен душата“, разказва една от жертвите на наркозата.

Изяснило се също така, че повечето епизоди на пробуждане били изключително кратки и се случвали преди или след самата операция. И все пак това предизвиквало негативни преживявания сред 51% от запитаните. Освен от парализа пациентите се оплаквали и от болка и усещане за задушаване.

Авторите на отчета призовават анестезиолозите да използват прост уред за нервна стимулация и с негова помощ да изчисляват минималната доза парализиращи препарати, за да предотвратят спонтанните съкращения на мускулите под наркоза, без да лишават пациента от възможността да се движи и да предупреди лекарите, ако той дойде в съзнание.

Накрая се изяснило, че пробуждането по време на обща наркоза се случва значително по-рядко, отколкото сочат предишните изследвания – един път на 19 000 операции (преди се говорело за един случай на 500 операции). Възможно причината е в това, че сега се отчитали само инцидентите, за които пациентите съобщавали по собствена инициатива, а преди били питани всички.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Синя луна

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори