Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

PNAS Nexus: Антибиотиците замърсяват всички водоеми по света

23 април 2025 г. в 17:00
Последно: 23 април 2025 г. в 14:38

Учени от университета Макгил са стигнали до извода, че всички водоеми на Земята са замърсени с антибиотици, пише в статия, публикувана в PNAS Nexus.

Учените са открили, че през последните 20 години консумацията на антибиотици от хората се е увеличила с 65%.

Така всяка година човечеството консумира повече от 29 хиляди тона популярни антибиотици.

Експертите са извършили измервания на 877 места по света, за да определят колко от химическите вещества са попаднали във водоеми.

Оказва се, че 29% от антибиотиците попадат в реките, а 11% във вътрешните водоеми и Световния океан.

Експертите отбелязват, че тялото не абсорбира напълно антибиотиците. Те не се унищожават в пречиствателни съоръжения, затова попадат в различни водоеми.

Категории на статията:
Природа