По пътя към Марс хората може да полудеят
Лъчението в Дълбокия космос е сериозен, но практически неизучен проблем.
Експерименти с животни сочат, че продължителният космически полет може да доведе до сериозни когнитивни нарушения.
Без нови системи за защита от радиация усвояването на Слънчевата система е твърде опасно.
Изследователи от Калифорнийския университет в Ървайн са стигнали до извода, че високоенергийните частици космическо лъчение могат да нарушат когнитивните способности на космонавтите.
В резултат екипажът на междупланетния кораб ще се сблъска с увреждания на централната нервна система и влошаване на способностите да придобива и интерпретира знания.
Проблемът е много сериозен, тъй като за тригодишния полет до Марс е необходимо да се вземат премерени решения и ефективно да се работи в сложни условия, свързани с риск за живота.
Всяко невнимание или неправилно изпълнение на процедурата може да доведе до гибелта на цялата мисия. Освен това уврежданията на нервната система може да са необратими и да доведат до тежки умствени разстройства след връщането на Земята. Съвременните изисквания към безопасността на полетите не позволяват предприемането на подобен риск.
В хода на експерименти изследователите подложили гризачи на продължително облъчване с частици йонизиран кислород и титан. Въздействието на тези частици води до възпаление на мозъка, в резултат се нарушава предаването на сигнали между невроните.
САЩ пращат хора на Червената планета през 30-те години
САЩ ще изпратят свой астронавт на Марс през 30-те години, заяви във вторник директорът на агенцията Чарлз Болдън.
„Намираме се на пътя към целта, поставена от президента Барак Обама – да изпратим американски астронавт на Червената планета през 30-те години“, отбеляза Болдън на конференцията по въпросите за изследване на Марс във Вашингтон. „Решението на тази задача е напълно изпълнимо.“
Шефът на НАСА смята, че „сега сме близо до кацане на Марс, както никога преди“. За осъществяване на тази задача той назова като необходими редица крачки, включително създаването на нови системи за старт на космически апарати, както и реализация на нови технологии.
Важен етап по пътя към усвояването на Марс е МКС. Болдън подчерта в тази връзка, че Русия наскоро се е съгласи да продължи сътрудничеството в рамките на проекта до 2024 година.
Следващата крачка в космическата епопея за Болдън е усвояването на Дълбокия космос.
При сканирането на мозъка на животните учените открили снижение на активността в структурата на нервните клетки, известни като дендритни шипове. Също така се наблюдавали изменения в работата на синапсите – влошена способност на нервните клетки да предават електрохимични сигнали. Всичко това, според специалистите, е станало причина за наблюдаваните в опитите нарушения в обучението и поведението на гризачите.
Подобни когнитивни нарушения се срещат при онкоболните след лъчетерапия. Според изследователите в Дълбокия космос подобни симптоми се проявяват след няколкомесечен полет. На МКС такъв проблем няма, тъй като станцията се намира близо до Земята и е защитена от магнитното поле на нашата планета.
Разбира се, човешкият мозък е по-голям по обем и е устроен по-сложно от мозъка на мишките, но полетът до Марс ще отнеме продължително време. Сега учени и инженери от различни страни се опитват да създадат ефективни средства за защита от космическа радиация, но решаването на този проблем се усложнява от строгите ограничения на масата и габаритите на космическия кораб.
Възможно е единственото приемливо решение да е създаването на нов двигател, който да съкрати времето за полет до Марс на няколко месеца.