Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пробужда ли се Слънцето? Рано е да се каже

15 май 2013 г. в 00:02
Последно: 15 май 2013 г. в 08:17

Неочакваният изблик на активност на Слънцето, на което за два дни са регистрирани три мощни изригвания, все още не дава основания да се говори за „прелом” в поведението на звездата, разказва Сергей Богачев от Лабораторията за рентгенова астрономия на Слънцето към Физическия институт „Лебедев” пред РИА Новости.

Три изригвания от максималния клас мощност Х е имало от понеделник сутринта. Магнитна буря на Земята е малко вероятна, тъй като короналните изхвърляния не са били насочени към планетата. Според специалистите от центъра за прогноза на космическото време в САЩ (NOAA) вероятността от нови изригвания се оценява на 40%.

„Самата ситуация – три много големи изригвания за толкова кратко време, като цяло е доста рядка… Две изригвания поред с такъв интервал за последен път са фиксирани през 2005 г., а три поред – това може би е уникален случай в историята на наблюденията”, казва Богачев.

Ученият отбелязва, че все още е рано да се говори за глобална промяна в активността на Слънцето, което в последно време е било доста спокойно. По-рано беше съобщено, че слънчевата активност от 2011 г. насам, вместо да достигне очаквания максимум, е престанала да расте и миналата година е била четири пъти под максималните значения, фиксирани за 260 години непрекъснати наблюдения.

„Това може да е точка на прелом – има такива примери, когато се случват цикли на активност с два максимума (преминал е един максимум и неочаквано започва друг). Но се случва и така, че на стадия на спада на слънчевия цикъл често се наблюдават много мощни изригвания”, пояснява Богачев.

Ученият напомня, че най-големите изригвания в историята на наблюденията на Слънцето в края на 2003 г. са се случили в спада на предишния слънчев цикъл. В същото време по-рано специалистите на НАСА изказаха предположение, че е възможно вместо един пик през 2012 г. максимумът да бъде „двуглав”, с пикове през 2011 и 2013 г.

Богачев добавя, че само след няколко дни, когато групата петна стане видна от Земята, ще може да се прогнозира по-нататъшното й поведение и в частност ще й стигне ли енергия за нови изригвания, вече насочени към Земята.


Категории на статията:
Космос