Публикувани са последните снимки, направени от космическия телескоп NEOWISE
НАСА официално оттегли своя актуализиран инфрачервен телескоп WISE, който прекара последното десетилетие основно в търсене на астероиди.
Но преди това екипът подготви нещо като „прощален подарък“ за астрономите, публикувайки поредица от негови изображения, които никога преди не са се появявали в публичното пространство.
Този набор от космически пейзажи са последното „творение“ на WISE, въпреки че работата по неговото наследство ще продължи още много години.
Широкоъгълният инфрачервен сателит за изследване или накратко WISE беше изстрелян през 2009 г. (въпреки че работи само за много кратко време).
Четири години по-късно Американската аерокосмическа агенция реши да го ребрандира и активира отново под името NEOWISE, превръщайки го в основен инструмент за проследяване на астероиди в Слънчевата система.
Тяхна приблизителна карта, базирана на почти 11-годишни наблюдения, можете да видите на илюстрацията по-долу.
Официалното завършване на научната мисия NEOWISE беше обявено още през август и се състоя на 1 ноември.
Досега е извършил 21 проучвания, направил е 26 милиона изображения и е открил малко под 200 милиарда различни източници на инфрачервено лъчение.
Дейностите на телескопа позволиха на астрономите да забележат редица екзотични кафяви джуджета и да идентифицират модели в движението на големи популации от комети. На 5 ноември телескопът изгоря в атмосферата.
Грандиозен завършек на кариерата му е малък албум от шест снимки – достатъчно живописни, че всяка от тях да е достатъчно интересна сама по себе си.
Например, в първата от тях можете да видите мъглявината Еднорог (Еднорог R2), в която млади звезди се формират в купове точно пред очите ни. Най-ярките зони са прах, разпръснат във вакуум, осветен отвътре от зараждащи се светила.
Други изображения показват призрачни стълбове от зеленикава светлина, разположени между съзвездията Велас и Кентавър, които бавно се унищожават от ултравиолетовото лъчение от звездите.
Или мъглявината Гекон, наречена така заради приликата си с главата на влечуго.
Въпреки това, основното наследство на NEOWISE са неговите наблюдения на астероиди.
Обемът на натрупаните данни е такъв, че анализът им ще изисква още много години (ако не и десетилетия).
Както заключават учените: „Тук все още има много интересни неща, които просто не сме забелязали. Докато астрономите разработват нови техники и провеждат нови изследвания, архивът на NEOWISE ще остане едно от първите места за търсене на информацията, необходима за по-добро разбиране на Вселената.“