Разкриха мистерията на марсианската гъба

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Този странен камък, появил се изневиделица до марсохода Opportunity, бе привидян от Роуън Джоузеф като гъба.
© NASA
Антония Михайлова

Учените разгадаха тайната на внезапно появилия се до марсохода Opportunity странен камък, който астроном любител взе за марсианска гъба, съобщава НАСА.

Както разказва един от ръководителите на мисията Opportunity – Рей Арвидсън от Вашингтонския университет, марсоходът попаднал на камък и отчупил парче от него. На по-късни снимки се вижда повреденият камък, отбелязва ученият.

„Щом малко придвижихме Opportunity, след изследване на тайнствения камък, видяхме малко по-нагоре по склона обърнат камък, който имаше подобен вид. Приближихме се до него, може да се види следата. Ето откъде произхожда този загадъчен камък“, разказва Арвидсън.

Камъкът, върху който попаднал Opportunity, съдържа необичайно много сяра и магнезий, добавя ученият. Според него тези елементи може да са се появили от въздействието на вода, но процесът „може да е протекъл относително скоро непосредствено под горните слоеве или достатъчно отдавна на дълбочина“. На повърхността този камък се озовал вследствие на ерозия на почвата.

Тъй като произходът на загадъчния камък е установен, сега марсоходът продължава изследването на породите, добавят от НАСА.

Това изображение от панорамната камера (Pancam) на Opportunity показва местоположението на скала, наречена „Pinnacle Island“, от която се е отчупила „марсианската гъба“.
© NASA/JPL-Caltech/Cornell Univ./Arizona State Univ.

Странният камък се появи на 15 януари до марсохода, който е спрял за зимуване. Той е фиксиран от камерата на Opportunity, която прави снимки на околната повърхност на всеки сол – марсианския ден, който продължава 24 часа, 37 минути и 23 секунди. Мястото, на което е открит обектът, е сниман с периодичност 12 сола.

„Камъкът отникъде“ предизвика големи вълнения в медиите и сред любителите на астрономията. Някои дори не изключиха, че странният обект е извънземен живот, а невропсихологът Роън Джоузеф подаде иск срещу НАСА с изискването спешно да се изследва камъкът, който според него всъщност е марсианска гъба.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Космос

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори