Разумните извънземни – по-скоро гиганти, отколкото джуджета?
Разумните извънземни, ако те съществуват, тежат повече от 300 килограма. Това сочи ново изследване, основано на математически модели.
Специалистът по космология Фъргъс Симпсън от университета на Барселона е направил своя извод, изхождайки от идеята, че живите организми на други планети се подчиняват на същите закони за съхранение на енергията, които действат и на Земята.
Смята се, че планетите от земен тип притежават най-добри условия за откриване на живот извън пределите на Слънчевата система. Големите живи същества изискват повече ресурси и изразходват повече енергия и следователно са по-малко разпространени. Ето защо на Земята има повече мравки, отколкото китове или слонове.
Това на свой ред позволило на учения да предположи, че вероятността да срещнем в Вселената по-малко живо същество е по-висока, отколкото шанса да видим голям организъм. По думите му Земята може да се явява пример за една от планетите, заселени с разумни същества с неголеми размери.
За да определи минималния размер на разумната форма на живот, Симпсън използвал математически модел. Той взел под внимание разнообразието от форми на Земята и определил най-вероятния размер на организмите на други планети.
Други изследователи се съгласили с изчисленията на своя колега за средния размер, но отбелязали необходимостта да се отчитат и други фактори, като например гравитационните сили на планетите, способни да повлияят на размера и масата на телата на търсените извънземни.
Изследователят Дънкан Форган от школата по физика и астрономия към университета на Сейнт Андрюс разказва пред изданието Newsweek, че планети със силна гравитация може да станат дом за по-дребни същества, докато малки планети със слаба гравитация подхождат за големи същества.
Сет Шостак от института SETI, който се занимава с търсене на разумен извънземен живот, добавя, че големите същества живеят по-дълго. По думите му високата продължителност на живота е необходима и за изработване на технологии за установяване на контакт с външния свят.
В същото време Шостак посочва недостатъците на изследването. Като модел се използва само нашата планета, а големите същества невинаги биват разумни. Той казва, че на хората е помогнало да станат разумни специфичното устройство на крайниците и вертикалното разположение на тялото, а не неговата маса.
Действително в търсене на разумни форми на живот на други планети Земята не може да бъде разглеждана като явен пример. Всяка променлива, която влияе на числеността или раждаемостта на населението, е възприемчива към грешките на отбора, отбелязва ученият.
Данните от космическия спътник „Кеплер“ показват, че милиарди звезди в Млечния път имат от 1 до 3 планети в обитаемата зона. Апаратът вече е открил около 1000 планети около други звезди в нашата галактика, които претендират да са двойници на Земята, и около 3000 потенциални кандидати за тази роля.