Ричард III е страдал от сколиоза, но не е бил гърбав

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Потомците на последния крал от британската династия Йорк (клон на Плантагенетите) – Ричард III – съществено са изкривили неговата външност.

Учени от университетите на Кеймбридж и Лестър, изследвайки откритите преди две години останки на монарха, опровергаха общоприетата версия, според която той е имал гърбица и други тежки физически малформации. Резултатите са публикувани в сп. Lancet.

Останките на човека, чиято смърт през 1485 г. слага край на войната между Червената и Бялата роза, е открит от археолозите през есента на 2012 година. Според преданието загиналият в бой Ричард III е погребан без почести във францискански манастир. Според една от версиите през XVI век тялото е било изхвърлено в река, според друга – монасите са го съхранили.

Следвайки втората версия, през август 2012 година група британски археолози започнали разкопки на мястото на общински паркинг в Лестър и скоро открили руините на манастир, а след това – и покойния монарх. Генетична експертиза потвърдила, че останките принадлежат на Ричард III. Гробът на краля разкрил на учените неизвестни преди това детайли от неговата смърт.

Както се оказало, монархът е бил погребан набързо и доста безцеремонно – тялото било зарито без ковчег и без покров в тесен плитък гроб, несъответстващ на ръста на краля. Ръцете на покойника били завързани.

Било установено също, че Ричард III е бил ранен няколко пъти в последната си битка при Босуърт, а след смъртта му недоброжелатели са издевателствали над неговото тяло (от историческите хроники е известно, че голото тяло на убития било разкарвано из улиците на Лестър).

Изследването потвърдило още, че Ричард III е страдал от сколиоза. По-късно, през септември 2013 г., учените от университетите на Кеймбридж и Лестър съобщили, че приживе монархът е бил заразен с кръгли вътрешни паразити (аскари).

Последното по-скоро е било комплимент от готвачите – знатните особи от това време получавали от месото пълен спектър паразити, включително тении. Това, че кралят е „прихванал“ толкова кръгли червеи, говори за качеството на термичната обработка на храната.

Външният вид на монарха обаче оставал загадка – най-ранният му портрет, достигнал до наши дни, е бил нарисуван 35 години след неговата смърт. По това време новата династия на Тюдорите (основана от крал Хенри VII от Ланкастърите) вече се занимавала с „развенчаване на култа към личността“.

Ричард III бил описан от придворните историци като кървав тиранин, обезобразен от множество недъзи. Образът на „кривокраката жаба“ и „гърбавия“ му бил прикрепен след пиесата на Уилям Шекспир „Ричард III“.

За да потвърдят или опровергаят тази легенда, изследователите от Кеймбридж и Лестър провели 3D реконструкция на гръбначния стълб на монарха. Диагнозата „сколиоза“ се потвърдила, но учените отбелязват, че установеното изкривяване е „балансирано“. За Ричард III не е било проблем да скрие този недъг под дреха или броня.

Но изследователите не установили нито гърбица, нито куцота. Главата и шията на монарха били ориентирани вертикално. Съдейки по участието на Ричард III в много битки, недостатъците не са пречели на движенията му. Единственото, което можело да се забележи от страничен наблюдател, е малката разлика във височината на раменете и малката дължина на торса спрямо ръцете и краката.

Ричард III управлявал три години – от 1483 до 1485-а. За това време той успял да преживее две големи въстания, но загубил срещу Хенри Тюдор в битката при Босуърт – технически предпоследната във войната на Червената и Бялата роза, но вече предрешила нейния изход.

Хенри VII формално не е имал права върху опразнения трон, затова е отдавал особено значение на формирането на „правилна“ версия на своята победа над Ричард. Дори летописците, които приживе го възхвалявали като справедлив владетел и автор на справедливи закони, по-късно радикално променили своите позиции.

Откритото през 2012 г. тяло на Ричард III ще бъде погребано в катедралата в Лестър, независимо от настояването на потомците му той да бъде положен в „семейното гнездо на династията“ – Йорк.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Синя луна

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори