Римска монета хвърля светлина на масово убийство в Швеция

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© Museiarkeologi sydost
Антония Михайлова

Златен солид е открит недалеч от останките на петима души, убити и хвърлени на място в периода на Великото преселение на народите.

Шведските археолози са открили златна римска монета във форт Сандби Бьорг на остров Йоланд. Находката може да хвърли светлина върху един от ключовите периоди от скандинавската история – епохата на Великото преселение на народите.

По-рано археолозите вече са намирали няколкостотин монети на този паметник, но всички те били събрани на повърхността. Солидът произхожда от къща, в която били открити останките на петима души.

Зданието датира от V век от н.е. Жителите на къщата били убити, а телата им – изоставени на място. Останки от четирима души били открити и в три други здания. Изследователите смятат, че общият брой на загиналите защитници и жители на форта може да са стотици. Мащабът на трагедията говори за това, че тя е станала в резултат на планирана акция.

Хвърлянето на телата на мястото на убийството, а не кремирането им, както е било прието по това време, се смята за голямо престъпление. След разгрома фортът повече не е възстановяван, за разлика от съседните укрепления.

Трагедията е останала в паметта на местните жители – 1500 години след нея родителите забранявали на децата си да играят на това място, защото то е опасно. „Те не помнели историята, но помнели, че е опасно“, разказва Елена Виктор, ръководител на разкопките.

Златната монета, открита във форта, може да обясни причината за случилото се. Възможно е една от причините за нападението да е бил грабеж. Откритият солид е бил ценен – пет такива монети са представлявали годишната заплата на римски войник.

Изследователите смятат, че монетата е загубена от грабителите. Вероятно тя е била част от тяхната плячка.

Форт Сандби Бьорг се намира на източния бряг на остров Йоланд. Той е включен в списъка на Световното наследство на ЮНЕСКО. Фортът е ярък паметник от епохата на Великото преселение на народите (тук: 400–550 г. от н.е.).

Тъй като е бил разрушен в резултат на въоръжен сблъсък и повече никога не е възстановяван, в слоевете на паметника са се съхранили множество находки. Местните медии сравняват форта с Помпея.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Синя луна

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори