Руски учени създадоха „изкуствена кожа“ за ускорено заздравяване на рани
Прототип на „изкуствена кожа“ за лечение на рани и изгаряния е разработен от учени от университета „Сеченов“.
Специално покритие за рани на базата на колаген предпазва повърхността на кожата от инфекции и стимулира растежа на нови клетки. А с възстановяването се разгражда без следа, като се замества от собствените тъкани на тялото.
Днес, за изгаряния и други мащабни кожни лезии, биополимерите се използват все повече вместо марлеви превръзки.
Основните им предимства са защита на увредените тъкани от инфекции, осигуряване на достъп на кислород и задържане на влага, което създава оптимални условия за заздравяване.
Въпреки това, повечето от тези покрития за рани не се разграждат, докато раната заздравява, и след известно време те трябва да бъдат отстранени, като отново нараняват тъканта.
Тези, които са способни на биоразграждане, са доста скъпи или трудни за производство и могат също да провокират инфекциозни усложнения.
Специалисти от Центъра за иновативни колагенови разработки към университета „Сеченов“ разработиха евтина и ефективна технология за производство на покрития за рани на базата на колаген, към които може да се добави и естествен протеин лактоферин.
Докато покритието се разтваря, лактоферинът постепенно се освобождава – той предпазва раната от инфекция и също така регулира възпалителния отговор на тялото, ускорявайки заздравяването.
Резултатите от тестовете са повече от добри. Признаците за заздравяване се появяват още на третия ден, а на 21-ия ден раната вече е напълно покрита със свеж епител.
Новото покритие за рани първоначално ще се използва за ветеринарни приложения, но ще бъде пуснато в производство и за медицинска употреба в рамките на две години.
Всяка година 11 милиона души в света страдат от изгаряния. Изкуствената кожа може да се използва не само за лечение на наранявания от изгаряния, но и за хронични незаздравяващи рани, рани от залежаване и язви, включително захарен диабет.