След 15 години ще настъпи мини ледена епоха

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© MIT
Димитър Димитров

Нов модел предрича слънчевите цикли по-точно от всякога и резултатът е, че слънчевата активност ще намалее с 60 процента между 2030 и 2040 година, което е само след 15 години. Земята ще навлезе в период, който учените наричат мини ледена епоха.

Последният път, в който Слънцето и имало толкова ниска активност се свързва с последната мини ледена епоха, наречена Maunder Minimum.  Между 1645 и 1715 хората в северното полукълбо са преживели поредици от доста мразовити зими.

Предположението за новата ледена епоха се базира на „11-годишният пулс“ на Слънцето. Активността на нашата звезда не е една и съща всяка година – промените са циклични с период от 10 до 12 години. Това е открито преди 172 години, но учените все още се мъчат да предрекат какъв ще бъде всеки отделен цикъл.

Но миналата седмица на националната среща на астрономите в Уелс, Валентина Жаркова (Valentina Zharkova), която е професор по математика в университета Northumbria в Обединеното кралство, е показала модел, който може да предрича как ще изглеждат тези цикли. Моделът работи на базата на динамо ефектът, който е в сила в два от слоевете на Слънцето. Жаркова казва, че нейният модел може да предсказва тяхното влияние с точност 97 процента.

Какво всъщност са тези, така наречени „динамо ефекти“? Те са част от геофизична теория, която обяснява как движението на външното ядро на Земята премества течно желязо(проводник) през слабо магнитно поле и така се създава електрически поток. Този поток взаимодейства с движещите се течности под повърхността на Земята и така се създават две магнитни полета по оста на въртене.

Моделът на Жаркова прилага тази теория за Слънцето. Предполага се, че тези динамо ефекти се случват и на Слънцето. Наблюдават се два вътрешни слоя – един дълбоко в конвективната зона и един, който се намира близо до повърхността.

„Открихме компоненти на магнитни вълни, които се появяват по двойки и излизат от два различни слоя на вътрешността на Слънцето. Приблизителната честота на вълните е 11 години. Чрез комбиниране на двете вълни и сравняване с реални данни за сегашния цикъл на Слънцето, разбрахме че предположенията са с точност 97 процента“, обяснява Жаркова.

Моделът предрича, че ще има два възлови момента в следващите два 11-годишни периода – Цикъл 25, чиито връх е през 2022 година и Цикъл 26, който ще се случи между 2030 и 2040.

„По време на Цикъл 26, двете вълни ще са огледални една на друга, като пикът им ще е по едно и също време, но в двете полукълба на Слънцето. Взаимодействието им ще доведе до взаимно анулиране. Смятаме, че „Maunder minimum” ще се повтори“, добавя Жаркова. За сравнение, по време на Maunder minimum, река Темза замръзнала по цялото си протежение.

Science Alert

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Климат

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори