Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Спътникови снимки показват, че Антарктида е покрита с дюни

13 септември 2024 г. в 14:15
Последно: 13 септември 2024 г. в 14:16

Въпреки че Антарктида също има оазиси, там няма палми или цъфтящи езера, а само бактерии, мъхове и лишеи.

Както в типичната пустиня, ветровете и тук оформят типичен пейзаж – от вълни до големи дюни. Има и мегадюни – с дължина на вълната от няколко километра.

Подобно на пясъчните дюни, снежните се образуват от вятър, който носи малки частици. Единствената разлика е, че снегът пада от небето.

Антарктическите дюни са плоски и трудни за наблюдение от земята, така че динамиката, формата и други характеристики са слабо познати.

Наскоро екип от френски изследователи анализираха линейните дюни на Антарктида, използвайки сателитни изображения.

Снимка: Freepik

За четири години (от 2018 г. до 2021 г.) устройствата са заснели приблизително 60 процента от повърхността на континента.

Учените са установили колко разпространен е този вид релеф и как се формира. Резултатите са публикувани в списание Nature Geoscience.

Общо специалистите са обработили 33 хиляди изображения от сателитите Landsat 8, Sentinel-2 и Pleiades.

Изображенията са били изчистени от облаци, определена е ориентацията на дюните, чрез използването на интегрални изчисления и анализ на данни за вятъра. Наличната разделителна способност на устройствата изключва наблюдения на мегадюни, вълнички и други малки земни форми.

Най-често срещаните дюни се оказали линейни. Тези дълги вълнообразни ивици заемат до 95% от изследваната площ. Според учените вероятно тези ивици се намират в цяла Антарктика. Останалите пет процента са дюни на надморска височина от три хиляди метра, където вятърът е по-слаб и вали по-малко сняг.

Категории на статията:
Свят