Спирт в сърцето спаси човешки живот

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© dream designs / FreeDigitalPhotos.net

Антония Михайлова

Спирт при инфаркт може да спаси човешкия живот. Такава необичайна операция се наложило да проведат по Рождество британски лекари от Кардиологичната клиника на Бристол.

Пациентът, 77-годишният Роналд Олдъм, страдал от т.нар. камерна тахикардия – при този опасен вид аритмия пулсът на болния може внезапно да се повиши до 200 удара в минута, което с отчитане на възрастта на Олдъм неминуемо сочело летален изход. Тъй като стандартните методи не помагали, лекарите решили да „изключат” един от мускулите, който предизвиквал усилено сърцебиене. Стандартният метод (електрическа аблация) невинаги е възможен, а в случая бил и доста рискован, затова било решено да се използва етанолова аблация – със спирт.

Етанолова аблация на сърцето не е провеждана до този момент – този метод е заимстван от уролозите, които по подобен начин лекуват аденом на простатната жлеза.

На пациента бил въведен катетър до областта, която имала опасен ритъм, и бил подаден малко чист спирт (99,8%), предизвиквайки по този начин изкуствен инфаркт. След като мускулът бил изключен, пулсът на болния се нормализирал и след три дни той се върнал вкъщи.

Том Джонсън – лекарят, провел тази операция, твърди, че това е била повече от рискована стъпка, но че нямало друг изход.

Както е известно, всяка отрова в малки дози може да стане лекарство. Спиртът не е изключение. Спиртът присъства в билковите настойки и сиропи, тъй като е способен да извлича от растенията полезните вещества, изпълнявайки ролята на стабилизатор и консервант. Повишеният маточен тонус при жени с големи срокове на бременност се лекува с въвеждане на 25-процентов разтвор на магнезиев сулфат и 10% спирт. Но често спиртът е отрова, дори при язва на стомаха.

Лекарите често представят резултати от изследвания, в които се демонстрира ползата от малки количества алкохол за здравето. Например публикацията на американски специалисти в The American Journal of Cardiology, които твърдят, че алкохолът намалява риска от смърт при сърдечен пристъп на жените. Основата на тези данни са резултати от запитване сред 1200 жени, които били хоспитализирани със сърдечен пристъп от 1989 до 1996 г.

Други резултати показват, че бирата е сериозен конкурент на червеното вино в борбата за здравото човешко сърце. Изследванията, проведени от учените от Южнокитайския технологичен университет, показали високата антиоксидантна активност на бирата. Наличието на полифеноли антиоксиданти в тази напитка значително намаляват риска от развитието на исхемична болест на сърцето, но е необходимо да се разбере, че прекомерната употреба на алкохол вреди на организма.

По-добре е бирата да се употребява в малки количества и не много често и да не се скъпи човек за качествен натурален продукт.

Автори на многобройни работи по медицина, химия, биология се опитват да потвърдят или опровергаят различните предположения за целебния ефект на виното, а главното – детайлно да обяснят механизма на неговия позитивен ефект.

И пак няма да е излишно да се спомене, че с алкохола трябва да се спазва умереност, особено когато човек има повод да се напие.

За жените дневната норма за употреба на алкохол не трябва да надвишава чаша вино (125 мл при 12 градуса), а за мъжете – бутилка бира (или 0,568 л при 5,5%).

Източник: Gazeta.ru

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Наука

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори