Странен динозавър с 4 крила и дълги опашни пера

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Илюстрация на Changyuraptor.
© Stephanie Abramowicz, Dinosaur Institute, NHM
Димитър Димитров

Открит е най-големият „четирикрилен“ динозавър и този хищник има най-дългите пера извън птиците.

Учените добавят, че откритието дава поглед върху това как може да са летели динозаврите.

Пернатият динозавър, наречен Changyuraptor yangi, е на 125 милиона години и е имал пера по цялото тяло, включително по краката и ръцете, което го прави да изглежда сякаш има 2 чифта крила.

Фосилите са били разкопани през 2012 г. в провинция Ляонин в Североизточен Китай, който е средище на голям брой разкопки на пернати динозаври през последното десетилетие.

„По-голямата част от пернатите динозаври в Ляонин са намерени от фермерите, които живеят там“, казва авторът на проучването Луис Чиапе, палеонтолог и директор на института за динозаври към природоисторическия музей в област Лос Анджелис.

Новооткритият динозавър е микрораптор – група от хищни пернати динозаври, които са свързани с велосираптора и други добре познати грабливи динозаври. Анализът на микроскопичната структура на костните фосили разкрива, че това е бил напълно развит възрастен – костите на по-млад екземпляр биха оставили следи на протичащо развитие.

„Смята се, че микрорапторите са близки братовчеди на птиците и споделят общ предшественик. Все още не се знае дали четирикрилото тяло е нещо уникално при микрорапторите, или е нещо, което е имал общият предшественик и впоследствие е било загубено при птиците“, казва Чиапе, цитиран от LiveScience.

Изследователите смятат, че Changyuraptor yangi е бил дълъг 1,2 метра и е тежал около 4 килограма, което го прави най-големият намиран досега динозавър с четири крила и поне с 60 процента по-едър от предишния най-голям намиран индивид.

Когато е съществувал Changyuraptor, областта му на обитание е била „широк полуостров или клин в океана, подплатен с вулкани – добавя Чиапе. – Имало е умерено влажна гора, съставена основно от иглолистни и гинкови растения. Летата са били сухи и горещи, а зимите – доста студени. Имало е голямо разнообразие от месоядни и растителноядни динозаври в областта, включително Yutyrannus, който е бил дълъг от 8,2 до 9,1 метра и е пернат роднина на тиранозавъра.“

Областта е била също дом на голямо разнообразие от птици и насекоми, наред с някои доста примитивни бозайници и някои от най-ранните цъфтящи растения. В езерата в региона е имало риби, жаби и саламандри.

Не е сигурно с какво се е хранил Changyuraptor, но при други фосили на микрораптори са били открити кости на риби и птици на местата на стомасите им. „Смятаме, че Changyuraptor е преследвал малки птици, гущери, саламандри, риби и бозайници“, казва Чиапе.

Фосилите разкрили, че Changyuraptor имал невероятно дълги пера на опашката. „Опашката е „черешката на тортата“ на този индивид – възхищава се Чиапе. – Changyuraptor е имал най-дългите пера (около 30 см) освен птиците. Досега най-дългите познати опашни пера на микрораптор са били около 18 см.“

Заради дългите пера на ръцете и краката на динозаврите с четири крила се предполага, че те са могли да летят. „Изненадващо е да се мисли за летящ Changyuraptor, защото е бил доста едър, може би с размерите на паун“, добавя Чиапе.

Но аеродинамичните изчисления на учените дават поле за предположение, че дългите опашни пера са спомагали за забавяне на падането и осигуряване на безопасно кацане.

„Опашката ни казва, че Changyuraptor е можел да се издига достатъчно, че да може да намалява скоростта си на летене или реене. Това със сигурност е предимство, при положение че е бил сравнително едър и е можел лесно да се нарани по време на кацане.“

„Ако се открият още индивиди в бъдеще, те може да допълнят представата на учените за летателните способности на този динозавър. И кой знае, може предните му крака да са имали още по-дълги пера от задните“, казва Чиапе.

Чиапе и колегите му са описали подробно откритията си в сп. Nature Communications.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Синя луна

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори