Луната ще пази свещената Тора от катаклизми

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Екипажът на „Аполо 15“ положил началото на лунната библиотека, като оставил в конзолата на лунния роувър Библия.
© NASA/David Scott
Антония Михайлова

Хората постоянно измислят нови източници на глобални заплахи, способни да унищожат всичко живо на Земята или съществено да навредят на населението на планетата.

Темите за сблъсък с астероид, неизвестни вирусни щамове и климатични промени не слизат от страниците на изданията. Не е чудно, че някои изследователи сериозно търсят начини да съхранят наследството на съвременната цивилизация в случай на непредвидена катастрофа от планетарен мащаб.

Например съществува идея за създаването на своеобразен харддиск с резервни копия на документи на Луната, които имат важно религиозно, културно и технологично значение за човечеството. Например в Израел инициативна група работи над проект по изпращането на свитък от Тора на нашия спътник. След него са индуистките Веди и древнокитайският философски текст „Книга на промените“.

Всеки документ ще бъде заключен в херметична капсула, която ще защитава съдържанието от температурните колебания и жестокото космическо лъчение. Това ще позволи да се съхранят документите поне десет хиляди години.

Екипът на проекта „Тора на Луната“ (Tora on the Moon) възлага големи надежди на конкурса Google Lunar XPrize. В него инженери от различни страни трябва да изпратят на земния спътник автоматичен луноход, способен да измине 500 метра и да изпрати снимки и видео на Земята.

Победителят, чийто апарат успешно изпълни своята мисия до края на 2015 година, ще получи 20 милиона долара.

Отначало екипът, организиран от предприемача и изобретател Пол Ауизерат, разчитал да достави капсулата с Тора с израелския луноход SpaceIL. Но след като екипът се оттегли от проекта, новите му надежди са свързани с друг участник в конкурса – екипа от Барселона Barcelona Moon Team. Освен това филиалът на Европейската космическа агенция в холандския Нордвейк ще направи изпитания на капсулата и ще провери защитните ѝ свойства.

Успоредно израелските ентусиасти готвят план за събиране на средства за проекта. Според техните оценки изпращането на свитък от Тора на Луната ще струва 12–15 милиона евро. Освен контактите с частни компании към финансирането ще бъдат привлечени вярващи.

Авторите на проекта предлагат на всички желаещи да станат спонсори в замяна на правото да напишат един от 304-те хиляди символа на текста.

Ако идеята бъде реализирана, религиозните и философските текстове ще попълнят „лунната библиотека, която в момента се състои от една книга. През 1971 година екипажът на „Аполо 15“ под командването на Дейвид Скот оставил в конзолата на лунния роувър малка Библия в червена кожена корица.

В бъдеще лунният архив може да се попълни не само с книги, но и с генетичен материал. Някои специалисти пазят в Космоса образци от ДНК на хора, та в случай на глобална катастрофа човечеството да има макар призрачен шанс за възраждане.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Синя луна

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори