Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Теченията в Атлантика се забавят, твърдят климатолози

25 март 2015 г. в 00:11
Последно: 26 март 2015 г. в 08:51

Мащабната система от течения в Атлантическия океан, топлеща Европа и пренасяща студените води към екватора, бавно е забавила своя ход в последните десетилетия.

Това може да доведе до глобално климатично престрояване, бият тревога климатолози в статия, публикувана в изданието Nature Climate Change.

„Нарушенията в работата на кръговрата предизвикват негативни последствия за екосистемите на океана и чрез тях влияят на състоянието на риболова и благополучието на крайбрежните градове.

Освен това забавянето на теченията ускорява ръста на морското равнище, което ще засегне Ню Йорк, Бостън и други градове, а температурните изменения ще се отразят на времето от двете страни на Атлантика“, обяснява Щефан Рамщорф от Института по климатологични изследвания в Потсдам (Германия).

Рамщорф и колегите му открили първите еднозначни свидетелства за това, че атлантическият конвейер на теченията действително се забавя, като проследили измененията в състоянието на теченията и климата в конкретен регион в Северния Атлантик – между Канада, Гренландия и Исландия, където средногодишните температури в последните години не растели, а напротив – спадали.

Като сравнили динамиката на измененията на температурите в повърхностния слой на океана в този регион и в други части на Атлантика в последните 100 години, океанолозите изяснили, че конвейерът на теченията действително се забавя, и то с рекордни за последното десетилетие темпове. Голяма част от това забавяне, както показват образци лед от различни части на Арктика, се падат на последните 30 години от историята.

Фактът, както смятат самите учени, дава отговор на въпроса, защо се случва така и разкрива възможната причина за забавянето, която се явяват измененията на климата и масовото топене на ледовете на Гренландия.

Разтопеният лед трябва да снижава плътността на студените арктични води и да пречи на топлите потоци на Северноатлантическото течение да изплува, да се охлажда и да започва обратно движение към екватора, като по този начин забавя работата на океанския конвейер.

Според изчисленията на учените, ако топенето на ледниците на Гренландия се ускорява в близките десетилетия, то има доста голяма вероятност – едно към десет – работата на конвейера на теченията в Атлантика може напълно да спре.

Подобен инцидент ще доведе до силни и необратими изменения в работата на климатичната система на Земята и учените се опитват да оценят последствията от такава катастрофа и да разберат могат ли да я избегнат.

Категории на статията:
Природа