Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Търсенето на живот на Марс може да завърши печално

4 април 2013 г. в 00:08
Последно: 3 април 2013 г. в 16:21

Вятърът, а не водата, носи отговорност за повечето отлагания в кратера Гейл, където се намира „Кюриосити”, гласи анализ на данни, получени от орбита. Ако марсоходът потвърди това предположение, шансовете му да открие органичен материал може да се смятат за равни на нула.

През август миналата година „Кюриосити” се спусна в кратера Гейл с диаметър 154 км. Главната цел на мисията му е да се добере до планината Еолида (неофициално известна като Шарп) с височина 5 км и да анализира седиментните й породи. Някои изследователи смятат, че планината, в чиято основа се намират глинести и сулфатни минерали, е формирана от езерни отлагания. „Ако на Марс има езерни отлагания, то това е едно от най-добрите места, където трябва да търсим”, казва Даун Съмнер от Калифорнийския университет в Дейвис (САЩ), участник в проекта Mars Science Laboratory.

Но изследване, проведено от Едвин Кайт от Калифорнийския технологичен институт и колегите му, рисува по-суха картина. Въз основата на изображения, получени от сондата Mars Reconnaissance Orbiter, учените са измерили ориентацията на слоевете породи, открити на няколко места в основата на планината. Вместо плоски слоеве, които би следвало да се очакват при езерните отлагания, те открили участъци с наклон около 3°. Изчисленията говорят, че такава ориентация възниква при формирането на слоеве от прах, донесена в кратера от ветровете.

Ако това наистина е така, то „Кюриосити” трудно ще открие място, свидетелстващо за благоприятна за живот среда. Освен това се усложнява търсенето на органични материали, тъй като отлаганията, образувани от ветровете, се натрупват по-бавно от езерните, затова остават беззащитни пред слънчевото излъчване и окисляващите вещества.

Даун Съмнър обаче не смята, че наклонът на породите изключва възможността за образуването им в езеро. Гари Кокурек от Тексаския университет в Остин също е съгласен: „Вятърът не е единственият начин да се обясни този наклон.”

„Кюриосити” ще се постарае да провери тези хипотези, когато стигне до основата на планината Шарп през 2014 г. след 10-километрово пътешествие. Камерите му ще могат да разгледат какъв е наклонът на отлаганията. И дори да се окаже, че планината е формирана основно от вятъра, няма причина за униние, тъй като ще разберем много за това, което се е случило на Марс в древни времена.

Източник: Nature News

Категории на статията:
Космос