Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Учените са много близо до създаването на „вечен“ часовник

5 септември 2024 г. в 17:00
Последно: 5 септември 2024 г. в 12:58

През последните 15 години учените се опитват да подобрят точността на процеса на измерване на времето.

Например, в Съединените щати стандартът за време се основава на изотоп на метал, наречен цезий-133. Грешката на цезиевия атомен часовник е около една секунда за 100 милиона години и досега този резултат е надминат, пише Inverse.

„Представете си ръчен часовник, който няма да загуби нито една секунда, дори ако работи милиард години“, казва Джун Йе, ръководител на изследователския екип в Обединения институт по лабораторна астрофизика (JILA).

JILA е един от двата екипа от учени, които работят за разработването на най-точните часовници в историята.

Измерването на въртенето на Земята около Слънцето може да помогне за определяне на времето, но този метод не е съвършен.

Махалата са доста стабилни, но могат да се забавят при по-топло време. Ето защо през последните десетилетия хората търсят друг инструмент за измерване на времето.

В средата на XX век се ражда идеята за атомните часовници.

Атомните часовници използват лазери за манипулиране на атоми цезий-133. След това микровълните експлодират в компресиран лъч от атоми, който активира техните най-външни електрони. Уредът измерва тяхната честота. Тази стойност е честотата на трилиони цифри в секунда. Ето защо атомните часовници са толкова точни.

Но учените са открили нещо още по-прецизно от електроните на цезий-133.

Става въпрос за субатомните частици в ядрото на торий-229, радиоактивен изотоп на метала торий. Наскоро учените откриха начин да го използват за измерване на времето.

Освен че са точни при отчитане на времето, ядрените часовници могат да бъдат полезни и за други важни цели.

Ядрените часовници може да са по-чувствителни към това как тъмната материя засяга видимата материя във Вселената. Те също така ще могат да проверят дали константите на природата наистина са постоянни. Теориите на физиката на елементарните частици могат да бъдат тествани и да се появят нови открития.

Към този момент технологията на ядрения часовник е доказана, но все още търпи подобрения.

Според авторите на изследването нов ядрен часовник може имаме след около 1-2 години.

Учените вярват, че използването на специален вид атом може да направи дори най-модерните атомни часовници още по-точни.

Категории на статията:
Иновации