Създадоха изкуствен жив организъм, способен да се размножава

Международна група учени, водена от американския генетик Крейг Вентър, е създала революционна биотехнологична конструкция – жива клетка с напълно изкуствен геном.
Новият организъм, наречен Synthia 3.0, е бактерия, наречена Mycoplasma mycoides, чийто геном е синтезиран в лаборатория и е вмъкнат в предварително направена клетъчна мембрана.
Отличителна черта на Synthia 3.0 е способността за самостоятелно делене, при което изкуствено създаденият геном се предава на следващите поколения клетки.
Генетичният материал в Synthia 3.0 определя всички биохимични процеси на клетката, контролирайки нейното поведение и развитие, обясниха разработчиците на новата форма на живот.
Експертите характеризират процеса като аналогичен на програмирането на живо същество, където генетичният код играе ролята на програмен код.
Експериментът е описан в научното списание Science.
Отбелязва се, че създаването на живи същества с изкуствени геноми е способно радикално да промени бъдещето на медицината, селското стопанство и екологията.
В същото време възникват въпроси за морала и безопасността, свързани с разпространението на изкуствени организми, и ще изискват решения, смятат експертите.
По-рано учени от Хумболтовия университет в Берлин представиха технология, която позволява на виртуалните двойници да имат естествени изражения на лицето, сърдечен ритъм и дори леки промени в тена на кожата. Получените модели изглеждат толкова естествено, че е почти невъзможно да се различат от истински човек.
Светът върви в неизвестна посока. А на този етап е трудно да се определи дали тя е положителна, или не…