Управлението с жестове се издига на ново ниво
Едно от първите устройства с жестово управление на масовия пазар е контролерът Kinect на корпорацията Microsoft, пуснат през 2010 г. С камера, датчик и микрофон той може да следи положението на тялото на играча в триизмерно пространство.
Днес технологиите с жестово управление набират популярност. Съществуват методи за определяне на положението на ръцете, основани на прилагане на видеокамери, измерване на характеристиките на електричното поле, използване на ултразвук и чувствителни микрофони.
Още един начин е анализът на електрическата активност в мускулите при съкращаване и отпускане. Именно на това е основана „умната” гривна MYO, за която ще стане дума.
MYO е разработка на компанията Thalmic Labs (Канада). В устройството са вградени електроди, регистриращи активността в мускулите, когато потребителите жестикулират. Данните се предават чрез Bluetooth и се обработват от специален софтуер, който ги преобразува в управляващи команди.
Любопитно е, че електродите не се нуждаят от директен контакт с кожата. Системата сега разпознава 20 жеста и игнорира случайните движения. Контролерът е способен да реагира на индивидуалните движения на пръстите, на въртенето на ръцете и дланите.
Безспорно преимущество на MYO е отсъствието на допълнителни блокове от рода на видеокамери или микрофони. Гривната е способна да работи във всякакви условия на осветеност и в помещения с произволна геометрия. Към това няма необходимост от определено положение на ползвателя по отношение на устройството, на което се предават командите.
Теоретично MYO може да се използва за взаимодействие с естествени жестове с най-различни уреди – компютри, телевизори, битова техника, роботи, игрални системи и т.н.
Thalmic Labs демонстрира, че гривната е работоспособна с компютри с операционна система Windows и Mac OS X, смартфони и таблети на базата на iOS и дори квадрокоптери Parrot AR.Drone. Според Стивън Лейк, един от основателите и изпълнителен директор на Thalmic Labs, контролерът MYO дава отговор на фундаменталния въпрос как да свържем един с друг реалния и цифровия свят: „С MYO може да се правят такива неща, които преди бяха невъзможни.”
Предварителните заявки за MYO вече са над 30 000. Цената на джаджата е около $150, а това означава, че производителят гарантирано ще получи $4,5 млн. след старта на продажбите, предвидени за началото на 2014 г.
Очевидно MYO ще се конкурира преди всичко с контролера Leap Motion. Последният не е предназначен за носене, а за съединяване към компютър посредством USB интерфейс. Устройството, както твърди производителят, може с висока точност да проследява и разпознава движението на пръстите, ръцете или предмети от рода на моливи в триизмерно пространство.
Но контролерът Leap е получил хладни отзиви, тъй като в действителност не е показал заявените от разработчиците възможности. Остава да се надяваме, че MYO ще оправдае надеждите на потребителите.
Източник: Technology Review