Varda Space върна и третата капсула от Космоса

Американският стартъп Varda Space Industries успешно завърши третата си мисия за връщане на капсулата W-3 от Космоса.
W-3 кацна в Южна Австралия в нощта на 13 май. На борда имаше експериментално устройство за хиперзвукови скорости: инерционен измервателен уред, разработен от ВВС на САЩ съвместно с ISSI.
Капсулата W-3 беше изстреляна на 14 март от ракетата Falcon 9 на SpaceX като част от мисията Transporter 13. След 8,5 седмици в орбита апаратът се приземи меко на тестовия полигон Koonibba на Southern Launch в Австралия.
Това е второто кацане на капсули Varda на това място: предишната капсула, W-2, се завърна на Земята в края на февруари.
Основната цел на третата мисия беше да тества инерционния измервателен блок (IMU), разработен от Военновъздушните сили на САЩ в сътрудничество с Innovative Scientific Solutions Incorporated (ISSI).
IMU е устройство, което точно измерва движението, ориентацията и скоростта на обектите без използването на външни сигнали като GPS. Такива устройства се използват широко в автомобили и фитнес тракери, но при ултра високи скорости те са склонни да се повреждат.
По време на навлизането си в атмосферата капсулата се е движила със скорост над 25 Маха, или около 30 хиляди километра в час. Такива екстремни условия направиха възможно тестването на функционалността на устройството в среда, недостъпна за наземни тестове.
Д-р Стив Невил от ISSI подчерта, че тестването на IMU в реални условия за повторно влизане в атмасферата от Космоса би помогнало значително за подобряване на надеждността на подобни системи.

Тези технологии са необходими както за мирни, така и за военни цели, включително за контрол на хиперзвукови самолети.
Третата мисия беше част от програмата „Прометей“ на Изследователската лаборатория на ВВС. Целта е бързо и евтино тестване на технологии за хиперзвукови системи.
На свой ред, главният изпълнителен директор на Rocket Lab Питър Бек отбеляза, че успешните мисии Varda са доказателство за това колко бързо и ефективно могат да се създават космически кораби, които да отговарят на нуждите на конкретни клиенти.