Внимание, това е Антарктида

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Wikimedia Commons
Антония Михайлова

Ръководството на антарктическата програма на САЩ и Националния научен фонд изразиха съболезнования на роднините на американец, починал на Южния полюс.

В съобщението се казва, че инцидентът е станал на американската станция Амундсен-Скот, която от 1956 година действа на Южния полюс. Нещастието се случило с 40-годишния наемен работник Томас Лоренс Аткинсън, който не се явил на работа на 1 декември, а след това тялото му било открито в стаята му на станцията.

Точната причина на смъртта не се споменава, макар да се казва, че Аткинсън е починал „по естествени причини“. Съобщава се, че това е била първата командировка на Аткинсън, който е работил на станцията като технически служител в летния сезон. Тялото на полярника вече е изпратено в американското селище Макмърдо, на 800 мили от Южния полюс, след това се планира да бъде изпратено през Нова Зеландия в САЩ.

Благодарение на съвременното ниво на медицина, медикаменти и връзки на полярниците с „цивилизацията“ подобни трагични случаи са станали рядкост. Но доскоро внезапно заболяване или нещастен случай на Южния континент можеше да завърши трагично, а липсата на транспорт принуждаваше полярниците да погребват колегите си в Антарктида.

Причините за смърт в Антарктида винаги са били много – да се загубиш в снежна виелица, да замръзнеш, да паднеш в пукнатина, да пропаднеш под леда, да се разбиеш в самолетна катастрофа.

Китайската изследователка Чжан Син е провела изследването Внимание, това е Антарктида, в което е изчислила и систематизирала всички трагични случаи в Антарктида от времената на нейното откриване. Смята се, че първи на Южния континент са загинали 644 испански моряци, войници и офицер, чийто кораб потънал през септември 1819 г. южно от нос Хорн.

В героичния период на усвояване на Антарктида – от края на XIX до началото на 20-те години на ХХ век – към бреговете на Антарктида са изпратени 16 експедиции от осем страни. В хода на тези експедиции 13 полярници са загинали на самия антарктически континент или по пътя към него.

Шестима са загинали от студ и глад, четирима пропаднали под ледовете или в ледени пукнатини, трима – поради болест. Последната причина била доста разпространена, например смятало се, че именно така е загинал членът на експедицията от 1912 година Хавиер Мерц, от групата на когото се върнал само австралийският изследовател сър Дъглас Моусън.

В своята книга историкът Дейвид Дей се усъмнил във версията на Моусън и предположил, че той съзнателно е умъртвил своя спътник и го е изял, което му е помогнало да се добере едва жив до целта.

В същата година от студ и физическо изтощение загинали британският изследовател Робърт Скот и другарите му, връщащи се от Южния полюс.

Ключова в усвояването на Антарктида се оказала 1957 г., станала Международна геофизична година, благодарение на което последвало интензивно изследване на Антарктида в продължение на 18 месеца. Оттогава около 30 страни по света са построили на континента повече от 65 станции. От 1957 до 2005 година с живота на най-студения континент са се разделили 150 души.

„В сравнение с други страни Русия (и СССР) има най-много загинали в антарктическите експедиции, чийто брой достига 82 през септември 2005 година“, отбелязва авторът. На второ място по този показател се нареждат САЩ, които са загубили над 50 полярници.

Тъй като полярните жилища постоянно трябва да се отопляват, пожарът е още една разпространена причина за гибелта на полярници. Първият пожар в Антарктида се случил по време на британската експедиция от 1898–1900 година, когато полярник едва не изгорял, след като подпалил матрак.

На 5 октомври 2008 година станал пожар на руската станция „Прогрес“, когато в двуетажната станция спели 29 полярници. Един човек загинал, двама пострадали сериозно.

В тези цифри не влизат жертвите на самолетни катастрофи, а те само от 1946 до 2009 г. наброяват 281. За най-голямата авиокатастрофа се смята гибелта на лайнера DC-10, който се разбил в планина през 1979 г., докато изпълнявал екскурзионен рейс към Антарктида. Загинали 257 души.

В Антарктида може да се загине и от диви животни. На 22 юли 2003 година британката Кристи Браун загинала от нападение на морски леопард. Но болестите и нещастните случаи на Южния континент са не само история на загиналите и паметниците.

И тук не можем да не споменем съветския лекар Леонид Рогозов, който по време на антарктическо зимуване през 1961 година провел операция, която го прославила по цял свят.

Забелязал у себе си признаци на остър апандисит, лекарят, с помощта на асистент и огледало, се оперирал сам и отстранил апендикса си, което му отнело 1 час и 45 минути.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Наука

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори