Вселената е плоска и безкрайна. Потвърдено

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Схема на барионните акустични осцилации в разпределянето на галактиките.
© Zosia Rostomian, Lawrence Berkeley National Laboratory
Антония Михайлова

Астрономите измериха с точност до 1% дистанцията между галактиките на разстояние повече от 6 млрд. светлинни години от нас.

Въз основа на изследването учените са направили изводи за формата на Вселената, се казва в съобщение на Националната лаборатория Лорънс в Бъркли.

Учените изследват т.нар. барионни акустични осцилации – повтарящ се шаблон в разпределянето на галактиките – в рамките на проекта BOSS (Baryon Oscillation Spectroscopic Survey). Галактиките се подреждат в кръгове, чийто радиус е постоянен и затова може да се използва за измерване на разстоянията в Космоса. Неговата стойност е около половин милиард светлинни години.

Сравнението на получените данни с измервания, проведени на близки галактики, позволява да се изследва изменението на скоростта на разширение на Вселената и обяснява неговото ускорение. Също тези изследвания ще помогнат да се изучат свойствата на тъмната енергия, отговорна за разширението на Вселената.

Засега данните на проекта BOSS говорят за това, че стойността на тъмната енергия остава постоянна във времето и пространството. Освен това тези данни се съгласуват с модела за плоска Вселена.

„Една от причините, поради които ни интересува този въпрос, е, че плоската Вселена трябва да е безкрайна. Това означава – макар и да не можем със сигурност да твърдим, че Вселената никога няма да свърши, – че тя се простира безкрайно във времето и пространството. Нашите резултати се съгласуват с безкрайната Вселена“, пояснява ръководителят на изследването Дейвид Шлегел от Лабораторията Лорънс.

Проектът BOSS се провежда в рамките на големия Слоански цифров обзор на небето (SDSS) от средата на 2008 година. За това време астрономите са нанесли на картата повече от 1,2 милиона галактики, получавайки 90% от планираните данни.

Учените планират да завършат работата до юни. Досега с точност до 1% можеше да се измери само разстоянието между няколкостотин звезди и няколко звездни купа в пределите на нашата галактика, допълва РИА Новости.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Космос

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори