Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Японската компания ispace планира да добива хелий-3 на Луната

12 декември 2024 г. в 17:30
Последно: 12 декември 2024 г. в 16:58

Осъществяването на идеята за добив на лунни ресурси е все по-близо. Две частни космически компании – японската ispace и стартиращата Magna Petra – сключиха споразумение, насочено към взаимни усилия за добив на хелий-3 на повърхността на естествения спътник на Земята.

Първата компания е готова да предостави нужната апаратура, а втората – технологии, базирани на изкуствен интелект.

Споразумението предполага сътрудничество в използването на лунните ресурси за икономически ползи на Земята.

Съвместното изявление очертава плановете на Magna Petra за извличане на „търговски количества“ изотопи на хелий-3 от реголита на лунната повърхност за доставка на Земята и последваща продажба.

Хелий-3 е рядък и ценен изотоп, който може да се използва в „чисти“ термоядрени реактори за генериране на енергия.

На Земята добивът му практически е недостъпен – създава се изкуствено, което е изключително скъпо.

В същото време на Луната има изобилие от това вещество. Според учените добивът му на естествения спътник може да задоволи енергийните нужди на населението на света поне за следващите 10 хиляди години.

ispace се готви да изпрати своя втори спускаем модул Resilience на Луната.

Първият опит завърши неуспешно: сондата HAKUTO-R се разби на повърхността на спътника на Земята през април 2023 г. Причината беше неправилната работа на сензора за височина поради софтуерен бъг.

Resilience трябва да достави мини-лунния роувър Tenacious на повърхността, като по този начин тества способността му да се движи и да събира проби от почвата.

Изстрелването се очаква през януари 2025 г. с помощта на ракета Falcon 9 на SpaceX.

Успешната демонстрация на работата на спускаемия апарат и лунохода iSpace ще позволи в близко бъдеще да започне добив на хелий-3 на Луната и изпращането му на Земята, отбелязва Magna Petra.

Компанията разполага със собствена патентована технология, която ще позволи „енергийно ефективно извличане и събиране на изотопи с минимално въздействие върху лунната повърхност“, се казва в изявлението. Допълнителна помощ за това ще окаже изкуственият интелект, който ще позволи да се симулира изотопният състав на Луната, както и разработените от НАСА инструменти за определяне на плътността на почвата и усъвършенствани методи за изолиране на изотопи.

„Икономиката на Луната ще зависи от много важни ресурси, различни от водата, и е важно да работим, за да ги овладеем. ispace ще продължи да подкрепя проекти на различни компании и организации, необходими за развитието на тази нова област“, ​​каза основателят и главен изпълнителен директор на ispace Такеши Хакамада.

Очаква се предстоящото кацане на Resilience на Луната да има значителен принос, включително за лунната програма на НАСА – Artemis.

В същото време инженерите на компанията разработват следващия, по-голям спускаем апарат APEX 1.0, планиран за изстрелване през 2026 г. Той ще може да достави до 300 кг товар на повърхността на естествения спътник на Земята, което е 10 пъти повече от товароносимостта на катастрофиралия HAKUTO-R.

Категории на статията:
Слънчева система