Заснеха гигантски калмар в Японско море (ВИДЕО)

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Гигантски калмар е заснет на видео в залива Тояма в Японско море, недалеч от остров Хоншу.

Записът е качен в YouTube на 24 декември тази година. Попадналият в кадър калмар достига дължина 4 метра и ширина около 1 метър. Според потребителите на социалните мрежи калмарът най-вероятно принадлежи към дълбоководния вид Architeuthis.

Тези животни могат да израстват до огромни размери и дължината им може да достига 13 метра. Обикновено гигантските калмари живеят на голяма дълбочина. За тяхното съществуване доскоро се знаеше само по останки, изхвърлени случайно на бреговете.

При дължина на тялото 3,7 метра това е миниатюрен представител на своя вид.

Гигантският калмар, или архитеутис (Architeuthis) е голямо безгръбначно. Максималната дължина от края на плавниците до края на пипалата може да достигне 16,5 метра, дължината на мантията – около 2,5 метра, а на тялото без пипалата – около 5 метра, а на масата му – около тон.

Първите съхранени описания на гигантския калмар са направени още от древногръцкия философ Аристотел (IV в. пр.н.е.) и от римския историк Плиний Стари (I в. от н.е.). Но този обитател на океанските дълбини рядко се появява на повърхността и повечето знания за него доскоро се основаваха на легенди.

През 1861 г. учените успели да получат фрагмент от останки на архитеутис и този момент се смята за начало на официалното изучаване на гигантския калмар. Първите снимки и видеозаписи на огромното животно в естествена среда са получени през 2004 година. Японските учени открили и изучили 9-метрова особа, която сега е изложена в националния музей за природа и наука в Токио.

„Прикритостта“ на гигантските калмари се обяснява с техния начин на живот – те обитават дълбочини до 1000 метра и се хранят с по-малки калмари и риби, живеещи там. Причината, поради която 3,7-метровата особа е попаднала в полезрението на японските рибари, е неизвестна. Животното, без да се страхува от хората, плава до лодката и няма нищо против камерата.

Изхождайки от размерите, специалисти казват, че това е млад гигантски калмар.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Животни

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори