Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Космическа „прахосмукачка” ще заработи през 2018 г.

29 септември 2013 г. в 00:05
Последно: 30 септември 2013 г. в 07:54

Швейцарски учени ще изстрелят в Космоса спътник „прахосмукачка” с гъвкави пипала, които ще улавят и утилизират натрупалия се на орбитата на Земята космически боклук в продължение на пет години.

Проектът CleanSpace се разработва, за да отстранява хилядите отломки, останали от стартовете на ракети и спътници. Всички тези обекти се въртят около нашата планета със скорост около 28 000 км/ч.

Космическият чистач ще захваща тези ненужни отпадъци и ще ги хвърля към Земята, при което боклукът ще изгаря още при влизане в атмосферата.

На орбита сега се намират около 22 000 достатъчно големи обекта и безбройно количество дребен боклук. Всичко това е способно съществено да навреди на ценните спътници и апаратите, доставящи космонавти на орбита. Смята се, че общо около 370 000 парчета космически боклук кръжат около Земята.

Нарастващото количество орбитални отпадъци става все по-голям проблем. Миналата година НАСА изнесе доклад, в който се казва, че свободният обем пространство в околоземна орбита е достигнал нежелателен „преломен момент”.

В практически план това означава, че броят ненужни детайли около нашата планета скоро съществено ще затрудни придвижването на действащите космически апарати в пространството.

„Ние загубихме контрол над околната среда”, констатира Доналд Кеслер, автор на доклада.

© EPFL

През 2012 г. специалистите от Федералната политехническа школа на Лозана (EPFL) обявиха намерение да разработят и пуснат спътника CleanSpace One. Екипът се е приближил към своята цел, влизайки в партньорство с компанията Swiss Space Systems.

Сега в S3 са заети с разработването на нови методи за изстрелване на спътници с маса до 250 кг. Тази компания ще поеме върху себе си отговорността по изстрелването на CleanSpace One през 2018 г. Представители на компанията заявиха, че планират да инвестират в проекта £10 млн.

Мисията CleanSpace One се заключава в това, че спътникът трябва да захване парче космически боклук с помощта на манипулатор и да го хвърли в атмосферата, където той да изгори.

© EPFL

Инженерите от S3 планират да изпратят космическия чистач на орбита с лайнер Airbus A300. Когато самолетът набере височина, многоцелевата суборбитална совалка ще включи своите двигатели и ще продължи самостоятелното пътешествие нагоре. Щом достигне височина 80 км, тя ще освободи капсула, която на свой ред ще освободи спътника на височина 700 километра. Според компанията такъв трифазов процес ще позволи да се съкратят четири пъти разходите за старта. Многоцелевото използване ще доведе до допълнителни икономии.

© S3

Швейцарската компания смята да изстреля първия апарат от системата CleanSpace през 2018 година и съобщава, че сега се доработва конструкцията на спътника. Устройството е олекотено в сравнение с предварително планираното и сега то ще тежи около 30 кг.

„Човечеството не може свободно да ползва космическото пространство без отговорно отношение – коментира Паскал Жоси, изпълнителен директор на Swiss Space Systems. – Ако не решим проблема с боклука на орбита своевременно, за следващите поколения достъпът до Космоса ще бъде поставен под заплаха.”

Категории на статията:
Космос