Ликвидирали станция „Мир” заради бактерия мутант
Преди повече от месец на 69 години от този свят си отиде забележителният руски космонавт Александър Серебров.
Малцина знаят, че през последните десет години от живота си след осъществяването на последната си експедиция на орбиталната станция „Мир” този заслужил герой на руската космонавтика бил измъчван от неизвестна болест, с която се заразил в Космоса.
Земните бактерии, гъбички и вируси под въздействието на мощната космическа радиация са способни на различни мутации. Те се превръщат в здрави и изключително резистентни организми, от които няма спасение.
Микроорганизмите, веднъж попаднали в Космоса и подложени на радиация, стават изключително опасни за човека. С тях не може да се пребори нито едно съвременно лекарство, тъй като те нямат аналог на Земята. Упоритостта на тези вируси, гъбички и бактерии е поразителна, те не се страхуват от много ниски или високи температури.
Непознатият организъм измъчвал Александър Серебров 10 години, но лекарите така и не могли да намерят лечение за космонавта. Серебров постоянно страдал от гадене, болки в корема и температура.
През 1993 г., по време на пребиваването си на станция „Мир”, се наложило Серебров сам да си продухва тръбата на филтъра, запушен от странна слуз. Тогава неизвестен досега на науката паразит попаднал в дробовете и стомаха на космонавта.
Когато се върнал на Земята, Сербров разказал: „Продухах филтъра, но гледам някакви остатъци по края. Бръкнах с тел и извадих червей метър и половина. Той беше гъвкав, жълт, с тъмнокафяви петна. Като някаква змия.”
Една бактерия, в условията на Космоса мутирала така, че успяла да се превърне в огромен плужек, какъвто няма на Земята. Космонавтите били в шок от видяното, а след няколко дни Серебров вдигнал висока температура и започнал да повръща.
На Земята симптомите на неизвестната болест започнали да се усилват. Силни болки в корема, гадене и постоянна слабост мъчели космонавта. Серебров се обърнал за помощ към Института по епидемиология и микробиология, но лекарите не успели да му поставят диагноза.
Всичко, което успели да му кажат, било: „Имате неизвестна гъбична бактерия в стомаха, но на Земята тя няма аналог – това е някакъв мутант, затова не знаем как да я лекуваме.”
Станция „Мир”, атакувана от мутирали микроорганизми, скоропостижно била потопена в Тихия океан, макар според официалната версия тя да е приводнена поради изчерпан ресурс.
Наистина, не е ясно дали може да са оцелели космическите гъбички, вируси и бактерии при навлизането на станцията в земната атмосфера. Някои учени не изключват такава възможност. И всички разбираме, какво може да последва от това.
Александър Серебров е получил много ордени и медали за заслуги в областта на изследването, усвояването и използването на космическото пространство, многогодишна добросъвестна работа и активна обществена дейност.
За времето на професионалната си кариера като космонавт той е извършил четири полета на космически кораби „Союз”. Двете му последни експедиции са на руската орбитална станция „Мир”, а сумарният му нальот е 372 дни и 22 часа.
Серебров е изпълнил 10 излизания в Открития космос. Рекордът му е надминат от друг руски космонавт – Анатолий Соловьов, през 1997 г. Общото време на работа на Серебров в откритото космическо пространство е 31 часа и 49 минути.
Източник: Infuture.ru