Торинската плащаница отразява Y-образно разпятие
Изображението на Христос на кръста с ръце, протегнати настрани, е запечатано в съзнанието на много християни.
Но далеч невинаги през историята разпятието е представяно именно по такъв начин. Нов анализ на Торинската плащаница сочи, че който и да я е направил, е изобразил разпятието с ръце, вдигнати над главата.
Торинската плащаница представлява ленено платно с отпечатък, който отдалеч напомня гол мъж. Някои вярват, че именно в това платно е било обвито тялото на Христос след разпятието. Но първите споменавания за нея в исторически източници се появяват чак през XIV век и радиовъглеродното датиране потвърждава, че това е средновековна изработка.
Така или иначе, плащаницата заслужава изучаване, смята Матео Борини от Ливърпулския университет „Джон Мурс“. „Дори пред нас да е фалшификат, това е доста интересен образ на изкуството и човешката изобретателност.“
Борини иска да разбере наистина ли „петната от кръв“ на лявата ръка съответстват на кръвотечението при разпятие. Той предложил на Луиджи Гарласкели от университета в Павия (Италия) да изпробват различни варианти на разпятието, а изследователят се съгласил да играе ролята на опитно зайче – към китката му прикрепили тръбичка, от която капела донорска кръв.
Оказало се, че следите на плащаницата наистина съответстват на разпятие, но такова, при което ръцете са вдигнати над главата и фигурата напомня буквата Y, а не класическото Т. Тази позиция била по-мъчителна, тъй като човек диша трудно, отбелязва Борини, и в края на краищата може да умре от задушаване.
Аналогични позиции, според учения, са прилагани при средновековните мъчения, но с тази разлика, че китките на жертвата били връзвани, а не заковани с гвоздеи.
Получените изводи напомнят резултатите от експерименти, проведени от масачузетския лекар Жилбер Лявуа, който също стигнал до Y-образно разпятие и написал книга за това. Лекарят от Марибо (Дания) Нилс Свенсон, който също изучава плащаницата, е съгласен с колегите си – отпечатъкът на платното не съответства на традиционното изображение на разпятието.
Далеч не всички художници са изобразявали разпятието на Исус във вид на буквата Т. Петер Паул Рубенс няколко пъти е рисувал Христос на кръста с ръце над главата и не е бил единствен.
Който и да е изработил плащаницата, е бил изкусен фалшификатор, щом е отчел толкова тънък момент. Впрочем не бива да се изключва и това, че потоците кръв са били нарисувани на ръцете по естетични съображения. Получило се е нещо като геометричен модел.
Резултатите от изследването са представени на конференцията на Американската академия по криминалистика в Сиатъл.