Лъжецът може да се усъвършенства
Смята се, че лъжещият човек винаги може да се познае, тъй като да се лъже е по-трудно, отколкото да се казва истината. Лъжецът се запъва, обърква, по-дълго си събира мислите и т.н. Когато човек се готви да излъже, в главата му възниква конфликт между двете твърдения – истинското и лъжливото – и е необходимо време, за да потисне автоматичната готовност да изрече истината и да избере вместо нея лъжата.
Именно на това е основана фразата „Отговаряй, без да се замисляш”, която е напълно действащ начин да се изтръгне истината от лъжеца, и тя работи не само във военно-шпионските книги и филми.
Но както показват психолозите от Северозападния университет в САЩ, можем да отговорим бързо и без да се замисляме, като при това не кажем нито една дума истина. За това е необходимо само да се тренираме.
В статия, публикувана във Frontiers in Cognitive Science, авторите описват доста прост експеримент – част от хората били карани да говорят лъжи колкото се може по-бързо и по възможност без грешки, а друга част били накарани да правят същото, само че им било дадено време за подготовка. Тези, които имали възможност да се тренират в лъжливи отговори, изричали и истината, и лъжата с еднаква убедителност. Но и тези, които лъжели без тренировка, губели за отговор значително по-малко време, отколкото обичайно. Тоест дори простото опиране на това да се говори бързо и безгрешно, повишава психологическата достоверност на лъжата.
Това не е първото изследване от този род, но според авторите му досега учените не са давали на доброволците достатъчно време да се подготвят. Във връзка с това може да се препоръча на полицаите да разпитват престъпниците веднага, иначе може толкова добре да се подготвят, че нито един полиграф да не ги хване.
Източник: Medical Xpress