Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Часовник от XVIII в. чупи рекорди по точност (ВИДЕО)

21 април 2015 г. в 11:22
Последно: 21 април 2015 г. в 11:29

Часовник, създаден от Джон Харисън през XVIII век, е наистина най-точният часовник в света и този факт е отбелязан в Книгата на рекордите „Гинес“, става ясно от съобщение на гринуичкия Морски музей.

Джон Харисън е бил прочут часовникар, живял във втората половина на XVIII век.

Той се е прочул преди всичко с това, че е успял да реши проблем, който от векове стоял пред моряците.

Към средата на века на корабите вече можело да се определи ширината с помощта на секстант, но никой не можел да предложи точен метод за определяне на дължината, тъй като за това бил необходим изключително точен часовник.

Британското управление обещало голяма награда за този, който успее да реши проблема. За уред, който да определя дължината с точност до 30 минути, били обещани 22 000 лири – огромна за онова време сума.

Джон Харисън успял да създаде хронометър, който практически не изоставал през морското пътешествие. По такъв начин, сравнявайки местното време по този хронометър с времето по Гринуич, което показвали други часовници на борда, моряците можели да изчислят дължината.

Хронометърът на Харисън му донесъл слава и пари. Ръководството на страната, макар и не веднага, все пак му изплатило обещаната сума. Чак след това часовникарят заявил, че ще създаде часовник с махало, който няма да изостава от астрономическото време в продължение на 100 дни. Изказването му предизвикало всеобща насмешка, тъй като се смятало, че движенията на махалото със сигурност ще изостават.

Харисън починал като богат човек, но никой от съвременниците му така и не повярвал в неговото постижение. Чак сега часовникът получава заслуженото признание. Както съобщава The Guardian, Харисън бил забравен до средата на 70-те години на ХХ век, когато съвременният часовникар Мартин Бърджес (Martin Burgess), изучавайки работата на своя предшественик, създал копие на неговия часовник.

През 1997 г. Дава Собел (Dava Sobel) издава книгата „Дължина“, по която през 2000 година е заснет сериал. В гринуичкия Морски музей, където се съхранява часовникът на Харисън, е проведен експеримент – на 6 януари 2015 година часовникът на Харисън, пресъздаден от Бърджес, бил запечатан в специална пластмасова кутия, която била отворена след сто дни. Както станало ясно, за това време часовникът изостанал само с 5/8 секунди.

Категории на статията:
Технологии